Erika Becerra była w ósmym miesiącu ciąży, kiedy dowiedziała się, że ma pozytywny wynik testu na koronawirusa. Niemal natychmiast po uzyskaniu wyniku jej ciało zaczęło boleć, wystąpiła gorączka i poczuła ucisk w klatce piersiowej. Kiedy zaczęła mieć problemy z oddychaniem, jej mąż wezwał karetkę.

Trzy dni później, 15 listopada, urodziła w szpitalu w Detroit zdrowego chłopca, Diego. Ona nigdy go nie przytuliła jej brat powiedział KCBS-TV w Los Angeles.

Stan zdrowia pani Becerra pogorszył się tak szybko, że lekarze zalecili jej respirator, na którym pozostawała przez 18 dni. 33-letnia Becerra, która nie miała żadnych problemów zdrowotnych, zanim zachorowała, zmarła w czwartek w otoczeniu rodziców i brata, którzy przybyli ze wschodniego Los Angeles, według jej matki chrzestnej Claudii Garcia.

„To był kompletny szok – nic jej nie było” – powiedziała pani Garcia. “Nie wiem co powiedzieć. Nadal próbuję się obudzić z tego koszmaru ”.

W zeszłym miesiącu Centers for Disease Control and Prevention dodał ciążę do listy schorzeń, które narażają osoby z Covid-19 na zwiększone ryzyko zachorowania na ciężką chorobę, w tym zwiększone ryzyko śmierci.

Agencja dodała ciążę do listy po badaniu, w którym zbadano wyniki zdrowotne 409 462 kobiet w wieku od 15 do 44 lat, u których wykryto koronawirusa, z których 23434 było w ciąży.

Badanie wykazało, że kobiety w ciąży są narażone na 70% większe ryzyko zgonu w porównaniu z kobietami niebędącymi w ciąży, które miały objawy.

Kobiety w ciąży również były znacznie bardziej prawdopodobne, że będą wymagały intensywnej opieki, do podłączenia do specjalistycznego urządzenia do pomostowania płuc i serca i wymagającego wentylacji mechanicznej niż kobiety niebędące w ciąży.

„Kiedy myślisz o rosnącej macicy uciskającej przeponę i unoszącej ją do góry, generalnie trudniej jest oddychać, gdy jesteś w ciąży” – powiedział Dr Cynthia Gyamfi-Bannerman, położnik w New York-Presbyterian / Columbia University Irving Medical Center. „Dodanie choroby układu oddechowego tylko utrudnia”.

Dr Gyamfi-Bannerman powiedział, że śmierć pani Becerra była przypomnieniem, jak ważne jest dla kobiet w ciąży zachowanie dystansu społecznego, noszenie masek i minimalizowanie czasu spędzanego poza domem.

Ale powiedziała, że ​​lekarze nadal potrzebują więcej danych, aby lepiej zrozumieć ryzyko dla kobiet w ciąży, które zarażą się wirusem. Bezwzględne ryzyko śmierci kobiet w ciąży, które zaraziły się koronawirusem, było nadal niższe niż kobiet, które zaraziły się wirusem H1N1 w czasie ciąży, według badania CDC.

Badanie z 19 listopada, które zostało opublikowane w JAMA Network Open, również to potwierdziło 95 procent kobiet w ciąży którzy uzyskali pozytywny wynik testu na koronawirusa, nie mieli żadnych negatywnych skutków.

„Zdecydowana większość ciężarnych kobiet z Covid radzi sobie bardzo dobrze” – powiedział dr Gyamfi-Bannerman.

Pani Garcia powiedziała, że ​​rodzina nie wie, w jaki sposób pani Becerra zaraziła się wirusem. Krewni spekulowali, że musiała zarazić się na początku listopada, podczas wielu wizyt u lekarza pod koniec ciąży, kiedy zaczęły pojawiać się łagodne skurcze. Dowiedziała się, że została zarażona wirusem 7 listopada.

Mąż pani Becerra, Diego, architekt krajobrazu, opiekuje się swoim małym synkiem i roczną córką pary, Eriką. Wszystkie trzy dały wynik negatywny na Covid-19, powiedziała pani Garcia.

Pani Garcia powiedziała, że ​​jej chrześniaczka była zachwycona, kiedy dowiedziała się, że ma chłopca.

„Była taka podekscytowana” – powiedziała pani Garcia. „Mówiła:„ Będę miał mojego chłopca i swoją dziewczynę, a oni będą razem dorastać ”.