Lot QR908 czekał na pasie startowym, kiedy załoga poprosiła wszystkie kobiety na pokładzie o zejście na ląd – powiedział w wywiadzie pasażer Wolfgang Babeck. Powiedział, że widział, jak kilkanaście Australijczyków, a także kobiet innych narodowości, zostało usuniętych z samolotu.

„Około trzech godzin później ogłoszono, że kobiety powinny wysiąść. Osobiście uważam to za niepokojące ”- powiedział dr Babeck, profesor prawa, który wracał do Australii po wizycie u swojego chorego ojca w Niemczech.

Powiedział, że później dowiedział się od kobiet, że odprowadzono je z powrotem do terminalu, gdzie przeszły inwazyjne badania przez lekarkę. Co najmniej 13 kobiet z Australii zostało przebadanych medycznie, zgodnie z raportami kobiet przekazanymi rządowi Australii i relacjami od innych pasażerów. Niektóre doniesienia prasowe wskazywały, że zostali zbadani w karetce na płycie lotniska.

Dr Babeck powiedział, że kiedy kobiety wróciły na pokład samolotu, wiele z nich wyglądało na „wstrząśniętych”, a inni płakali. „Wszyscy byli oczywiście zdesperowani, by wrócić do domu” – dodał.

Australia ma jedne z najsurowszych przepisów dotyczących podróży na świecie w odpowiedzi na pandemię, a każdy, kto przyjeżdża do kraju lub go opuszcza, musi uzyskać pozwolenie od władz, nawet obywatele Australii. Kraj ten niedawno ustanowił bańkę podróżowania w jedną stronę z Nową Zelandią, w ramach której podróżujący do Sydney lub Darwin w Australii z Auckland w Nowej Zelandii nie będą musieli poddawać się kwarantannie w Australii po negatywnym teście.

Dyrektor Amnesty International Australia, Samantha Klintworth, zauważając, że serwisy informacyjne donosiły, że do incydentu doszło 2 października, powiedziała w oświadczeniu: „Wydaje się, że kobiety poddane tej straszliwej próbie wystąpiły natychmiast i poinformowały władze lotnisko. Dlaczego więc do tej pory, po doniesieniu w mediach, departament zwrócił się do władz Kataru o wyjaśnienia? ”

„Musimy przeprowadzić niezależne dochodzenie w sprawie wydarzeń, które miały miejsce, jeśli mamy kiedykolwiek uzyskać prawdziwie przejrzysty opis tego, co się wydarzyło i jednoznacznie ustalić, kto jest odpowiedzialny i pociągnąć go do odpowiedzialności za to rażące naruszenie praw tych kobiet” – powiedziała .