Były urzędnik Arizony został skazany we wtorek na ponad sześć lat więzienia federalnego za prowadzenie wielostopniowego programu oszustw adopcyjnych, który według prokuratorów polował na kobiety z Wysp Marshalla i przyszłych rodziców zastępczych w Stanach Zjednoczonych, którzy chcieli założyć rodziny .

Według prokuratorów urzędnik Paul D. Petersen, republikanin dwukrotnie wybrany na asesora hrabstwa Maricopa, zorganizował co najmniej 70 nielegalnych adopcji w Arkansas, Arizonie i Utah. Prokuratorzy powiedzieli, że w niektórych z tych przypadków fałszował informacje dotyczące miejsca zamieszkania, aby móc objąć państwową opieką zdrowotną kobiety w ciąży z wyspiarskiego kraju Południowego Pacyfiku.

Umowa z 1983 r. Zabrania obywatelom Wysp Marshalla podróżowania do Stanów Zjednoczonych w celu adopcji. Porozumienie umożliwia obywatelom Marshalla swobodny wjazd i pracę w Stanach Zjednoczonych.

„Wykorzystał lukę prawną i wykorzystał ją do prowadzenia międzynarodowej firmy adopcyjnej poza niezbędnym nadzorem ze strony Stanów Zjednoczonych lub Republiki Wysp Marshalla” – powiedział David Clay Fowlkes, pierwszy zastępca prokuratora w Western District w Arkansas oświadczenie. „Ten wyjątkowy przypadek zasługiwał na surowe orzeczenie sądu w dniu dzisiejszym”.

„Podczas tego planu” – powiedział pan Fowlkes – oskarżony okłamał sędziów sądów stanowych, sfałszował akta, zachęcał innych do kłamstwa podczas postępowania sądowego i manipulował matkami biologicznymi, aby wyrażały zgodę na adopcje, których nie w pełni rozumiały.

We wtorek 45-letni Petersen pojawił się za pośrednictwem Zoom na rozprawie skazującej w sądzie okręgowym Stanów Zjednoczonych w Fayetteville w stanie Arkansas, po przyznaniu się do zarzutu handlu ludźmi w czerwcu.

Pan Petersen, mieszkaniec Mesa w Arizonie, oczekuje na skazanie na podstawie zarzutów stanowych w Arizonie i Utah, gdzie wcześniej przyznał się do przemytu ludzi i oszustw.

Jego prawnicy nie odpowiedzieli od razu na prośby o komentarz we wtorek.

Prokuratorzy w sprawie federalnej w Arkansas domagali się 10-letniego wyroku dla Petersena, którego prawnicy twierdzili, że przez lata pomógł stworzyć wiele kochających się rodzin jako prywatny prawnik adopcyjny i przyjął odpowiedzialność za swoje czyny.

Zgodnie z warunkami zawartej w Arkansas ugody Petersen musi również zapłacić grzywnę w wysokości 100 000 dolarów i będzie pod nadzorem zwolnienia przez trzy lata po wyjściu z więzienia.

Prokuratorzy powiedzieli, że w ramach tego programu pan Petersen zaoferował każdej spodziewanej matce 10000 dolarów za oddanie ich noworodków do adopcji, przejmując pieniądze na mieszkanie i opiekę zdrowotną po zorganizowaniu dla nich podróży ponad 5000 mil do Stanów Zjednoczonych.

Następnie, po sfałszowaniu dokumentów pobytowych niektórych matek, które spodziewają się, że objęłyby je państwową opieką zdrowotną, według władz w Arizonie, Petersen zażądał od rodziców chętnych do adopcji 35 000 dolarów opłaty.

W październiku 2019 r. Petersen został postawiony w stan oskarżenia w swoim rodzinnym stanie Arizona oraz w Arkansas i Utah.

W tym czasie służył jako asesor hrabstwa Maricopa, które obejmuje Phoenix i jest najbardziej zaludnionym hrabstwem Arizony. Asesor jest odpowiedzialny za wyceny gruntów i politykę podatkową od nieruchomości. W 2016 roku pan Petersen otrzymał ponad milion głosów w wyścigu asesorów. On zrezygnował ze stanowiska w styczniu br.

W chwili jego aresztowania na stronie adopcyjnej pana Petersena podawano średni koszt adopcji od 30 000 do 40 000 USD, co „pokrywa miesięczne wydatki matki urodzonej, koszty leczenia prenatalnego i porodowego, asystentów i koszty biurowe”.

Współoskarżony w sprawie Arizona przyznał się do zarzutów oszustwa, kradzieży i niezłożenia zeznania podatkowego w grudniu 2019 r– poinformowało biuro prokuratora generalnego.