Wpływ na legalną aborcję

Stany, w których obowiązuje prawo wyzwalające, i inne, które mogą zakazać aborcji

Klinika aborcyjna

przewidywane zamknięcie

Państwa przewidywały zakaz aborcji

Obszary najbardziej oddalone od otwartych klinik aborcyjnych będą doświadczać największych spadków dostępu.

Przewidywany spadek liczby legalnych aborcji

Państwa przewidywały zakaz aborcji

Klinika aborcyjna

przewidywane zamknięcie

Przewidywany spadek liczby legalnych aborcji

Państwa przewidywały zakaz aborcji

Klinika aborcyjna

przewidywane zamknięcie

Przewidywany spadek liczby legalnych aborcji


Źródło: szacunki naukowców

Niemal pewne potwierdzenie Amy Coney Barrett w Sądzie Najwyższym zwiększyło szanse, że Roe przeciwko Wade zostanie osłabiona lub przewrócona. Gdyby tak się stało, dostęp do aborcji spadłby w dużych regionach kraju, wynika z nowej analizy danych.

Zgodnie z analizą, legalny dostęp do aborcji pozostałby niezmieniony w ponad połowie stanów, ale w rzeczywistości skończyłby się dla osób mieszkających na większości południowego i środkowego zachodu Ameryki, zwłaszcza tych, którzy są biedni. (Analiza obejmuje nowsze dane z badań, o których pisaliśmy w zeszłym roku).

„Stany Zjednoczone po Roe to nie takie, w których aborcja w ogóle nie jest legalna” – powiedziała Caitlin Knowles Myers, ekonomistka z Middlebury College i współautorka oryginalnych badań. Otrzymała i przeanalizowała nowe dane dla The New York Times w tym miesiącu: „To taki, w którym istnieje ogromna nierówność w dostępie do aborcji”.

Obecnie w każdym stanie jest co najmniej jedna klinika aborcyjna, a większość kobiet w wieku rozrodczym żyje w odległości około godziny jazdy samochodem od jednej, jak wynika z analizy. Bez Roe aborcja stałaby się prawdopodobnie nielegalna w 22 stanach. Czterdzieści jeden procent kobiet w wieku rozrodczym widziałoby najbliższą klinikę aborcyjną w pobliżu, a średni dystans, jaki musieliby pokonać, aby osiągnąć jedną, wyniósłby 280 mil, w porównaniu z 36 mil obecnie.

Badania pokazują, że wraz ze wzrostem odległości do klinik spada wskaźnik aborcji. Najbardziej dotknięte są kobiety, których nie stać na podróż do poradni prawnej, zorganizowanie opieki nad dzieckiem lub urlop na wyjazd z pracy. Ponadto pozostałe kliniki niekoniecznie byłyby w stanie sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu.

Profesor Myers i jej współpracownicy oszacowali, że bez Roe liczba legalnych aborcji w Stanach Zjednoczonych byłaby o co najmniej 14 procent niższa. To może oznaczać około 100 000 mniej legalne aborcje rocznie, znaleźli. Tej liczby nie da się dokładnie przewidzieć, ponieważ na granicach państwowych mogłyby powstać nowe przychodnie, a część osób może zamówić tabletki aborcyjne pocztą lub dokonać nielegalnych aborcji chirurgicznych, co może być niebezpieczne.

Odległości podróży mogłyby wzrosnąć, nawet gdyby Roe nie została przewrócona, ponieważ bardziej konserwatywny sąd mógłby podjąć decyzję o utrzymaniu w mocy przepisów stanowych, które ograniczają dostęp do aborcji, takich jak te, które wymagają, aby osoby przeprowadzające aborcję miały przywileje przyjęcia do szpitala, wymagają, aby kobiety starające się o aborcję musiały długo czekać w pierwszej kolejności lub ogranicz rodzaje zabiegów aborcyjnych, które są dozwolone.

Aktywiści i politycy antyaborcyjni, którzy dążyli do wyeliminowania Roe, od dawna pokładali nadzieje w stanowych legislaturach, aby uchwalić tego rodzaju prawa, ponieważ wprowadzenie ograniczeń aborcyjnych przez Kongres okazało się trudne.

„Byłoby o wiele lepiej dla polityki aborcyjnej, gdyby stanom pozwolono na to, by ich przepisy były w górę i niekwestionowane” – powiedziała Charmaine Yoest, wiceprezes Instytutu ds. Rodziny, Społeczności i Możliwości w Heritage Foundation. prezes Americans United for Life. „Miałbyś prawa odzwierciedlające ludzi w tych stanach i taki ma być amerykański federalizm”.

Pani Yoest zauważyła, że ​​nie każdy stan, który wprowadziłby nowe przepisy dotyczące aborcji, koniecznie zakazałby tej procedury.

W niektórych rejonach duże odległości są już wyzwaniem dla kobiet. W częściach Missouri i Mississippi, gdzie urzędnicy państwowi ciężko pracowali, aby ograniczyć aborcje, wiele kobiet mieszka 250 lub więcej mil od najbliższej kliniki aborcyjnej, na tyle daleko, że ich dostęp nie zostałby znacznie zmieniony, gdyby aborcja była zakazana. W innych częściach kraju, takich jak północno-wschodnia i zachodnie wybrzeże, gdzie nie ma apetytu na ograniczenia aborcyjne, dostęp do aborcji również prawdopodobnie się nie zmieni.

Dziesięć stanów, w tym Idaho i Utah w tym roku, przyjęło tak zwane prawa wyzwalające, które automatycznie zakazują wszystkich aborcji bez Roe. Uważa się, że dodatkowe 12 stanów z dużym prawdopodobieństwem wyda nowe zakazy aborcji w nowym środowisku prawnym, w oparciu o niedawne działania legislacyjne i orzeczenia sądów stanowych. Zmiany w polityce stanowej sprawiły, że inne stany, takie jak Wisconsin, są mniej skłonne do tego.

„Interesujące w modelowaniu jest to, że nie chodzi o to, by sędzia Barrett został potwierdzony w Sądzie Najwyższym, niż o znaczenie polityki państwowej, a polityka stanowa staje się o wiele ważniejsza w świecie bez Roe” – powiedział profesor Myers.


Wpływ na legalną aborcję

Stany z prawami wyzwalającymi

Państwa przewidywały zakaz aborcji

Klinika aborcyjna

przewidywane zamknięcie

Przewidywany spadek liczby legalnych aborcji

Państwa przewidywały zakaz aborcji

Klinika aborcyjna

przewidywane zamknięcie

Przewidywany spadek liczby legalnych aborcji

Państwa przewidywały zakaz aborcji

Klinika aborcyjna

przewidywane zamknięcie

Przewidywany spadek liczby legalnych aborcji


Źródło: szacunki naukowców

Szacunki opierają się na dwóch elementach: Badania o tym, jak niedawne zamknięcie klinik w Teksasie wpłynęło na wskaźniki aborcji wśród kobiet, których odległość do lekarzy wzrosła, oraz dwa zestawy założeń, które stany mogłyby zakazać aborcji, gdyby Roe został obalony.

Te badania były opublikowany w zeszłym roku w czasopiśmie Contraception autorstwa profesora Myersa; Rachel K. Jones, socjolog z Guttmacher Institute, grupy badawczej zajmującej się prawami reprodukcyjnymi; oraz Ushma Upadhyay, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. Został zaktualizowany dla The New York Times w tym miesiącu przez profesora Myersa w celu uwzględnienia zmian w przepisach stanowych i lokalizacji klinik aborcyjnych. Otrzymała wynagrodzenie od organizacji zajmujących się prawami do aborcji jako biegły sądowy.

ZA niedawny nauka z innego zespołu badawczego na temat skutków zamknięcia klinik aborcyjnych w Wisconsin wykazali podobny związek między wydłużonym czasem jazdy a liczbą aborcji wykonywanych w klinikach.


Jak zmiany odległości jazdy wpłynęły na liczbę aborcji w Teksasie
Jeśli klinika była pierwotnie …

W hrabstwach, w których klinika była początkowo oddalona o pięć mil, 100-kilometrowy wzrost odległości zmniejszył liczbę aborcji o około 30 procent.

Jeśli klinika była pierwotnie …

Jeśli klinika była pierwotnie …


Prawnicy nie są w stanie przewidzieć, co zrobi Sąd Najwyższy, a sędzia Barrett podczas przesłuchań potwierdzających w tym tygodniu odmówił przedstawienia swoich poglądów na temat prawa aborcyjnego.

„Myślę, że bardziej prawdopodobne jest, że zamiast całkowitego natychmiastowego odwrócenia Roe, przyjmą niektóre z tych nowych przepisów i zobaczą, jak wiele mogą osiągnąć bez tego całkowitego odwrócenia” – powiedziała Gillian Metzger, profesor prawa konstytucyjnego na Columbii.

Nawet przy takiej strategii zmniejszenie dostępu do aborcji może wyglądać bardzo podobnie do tego, co zaplanowali profesor Myers i jej współautorzy. Dane opierają się na tym, co wydarzyło się w Teksasie, kiedy prawo, zanim zostało uchylone, ograniczało dostęp do aborcji, ale jej nie zabraniało. Sąd Najwyższy może teraz zdecydować o utrzymaniu takich praw, powiedział profesor Metzger.

„Jeśli pytanie brzmi, czy zobaczymy ograniczenie dostępu, tak, myślę, że tak” – powiedziała.