Prezydencja Trumpa wywarła najbardziej polaryzujący wpływ na ambicje polityczne. Spowodowało to, że jedna trzecia nastolatków obu płci była mniej zainteresowana bieganiem, a większy wpływ na osoby kolorowe. Ale sprawiło to również, że około połowa ankietowanych i prawie trzy czwarte nastolatków wspierających Trumpa było bardziej zainteresowanych bieganiem (reszta stwierdziła, że ​​nie wpłynęło to na ich zainteresowanie).

Dla porównania, w wyborach w 2020 roku około 2/3 nastolatków było bardziej zainteresowanych bieganiem, a 15% mniej, a efekt był podobny dla zwolenników kandydatów Republikanów i Demokratów oraz dla chłopców i dziewcząt.

Inne badania wykazały również, że dla niektórych młodych ludzi, którzy byli rozczarowani prezydenturą Trumpa, obudziło to ich zainteresowanie zaangażowaniem politycznym – twierdzą David Campbell i Christina Wolbrecht, politolodzy z Notre Dame.

„Odkryliśmy, że wśród nastolatków, zwłaszcza dziewcząt, a zwłaszcza tych, które uważają się za Demokratów, panowało wielkie rozczarowanie w demokracji” – powiedział Campbell. „Potem zauważyliśmy ten wzrost aktywności protestacyjnej, więc rozczarowanie, zamiast wypychać ich z polityki, pchnęło ich do aktywności politycznej”.

Z ich badań wynika również, że wzrost liczby biegnących kobiet jest zachęcający dla młodych ludzi – zarówno wśród liberałów, jak i niektórych konserwatystów. Badania pokazują, że w 2018 roku nastolatki mieszkające w dzielnicach żeńskich kandydatek do kongresu bardziej pozytywnie oceniały amerykańską demokrację, niezależnie od tego, czy kandydatki wygrali, czy nie.

„Nie ma innego sposobu na wytłumaczenie ich optymizmu niż widok tych kobiet biegnących” – mówi profesor Campbell. „Efekt jest najsilniejszy wśród demokratycznych dziewcząt, ale można go znaleźć również wśród demokratycznych chłopców, a nawet republikańskie dziewczęta to zauważyły. W rzeczywistości jedyną grupą, która nie była zainspirowana, byli republikańscy chłopcy ”.