Clue pozwala kobietom zrobić to dokładnie za pomocą kilku dotknięć smartfona. Obecnie firma ma dużą konkurencję w dziedzinie monitorowania okresu i płodności. Na rynku pojawiło się również wiele innych narzędzi przeznaczonych dla kobiet. Elvie, firma z siedzibą w Londynie, wprowadziła na rynek laktator do noszenia, trener ćwiczeń na miednicę i aplikację, oba wykorzystujące inteligentną technologię. Kolejny aspekt femtech znany jako „menotech” ma na celu poprawę stylu życia kobiet w okresie menopauzy, zapewniając dostęp do telemedycyny oraz informacji i danych, z których kobiety mogą korzystać.

Kredyt…Wskazówka

Wreszcie, istnieją firmy zajmujące się technologią medyczną zajmujące się rakiem, który dotyka kobiety, takim jak rak szyjki macicy i rak piersi.

Według Światowej Organizacji Zdrowia rak szyjki macicy jest czwartą najczęstszą przyczyną raka wśród kobiet na całym świecie. W 2018 roku miało ją około 570 tysięcy kobiet, a aż 311 tysięcy zmarło. WHO w listopadzie ogłosiła program całkowitego wykorzenienia choroby do 2030 roku.

MobileODT, start-up z siedzibą w Tel Awiwie, wykorzystuje smartfony i sztuczną inteligencję do badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy. Inteligentny kolposkop – przenośne urządzenie do obrazowania, które jest półtora raza większe niż smartfon – służy do fotografowania szyjki macicy kobiety z odległości około metra (3 stopy). Obraz jest następnie przesyłany do chmury za pośrednictwem smartfona, gdzie sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do identyfikacji normalnych lub nieprawidłowych ustaleń z szyjki macicy.

Diagnoza jest dostarczana w około 60 sekund – w porównaniu z tygodniami potrzebnymi do otrzymania wyników standardowego wymazu (który w krajach rozwijających się trwa do miesięcy). Oprócz tego badania przesiewowego lekarze nadal stosują testy wymazu.

Technologia została niedawno wykorzystana do badania 9 000 kobiet w ciągu trzech miesięcy na Dominikanie w ramach kampanii rządowej, poinformowała firma w zeszłym miesiącu. Oczekuje się, że kolejne 50 000 kobiet zostanie poddanych badaniom przesiewowym w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Leon Boston, urodzony w RPA dyrektor generalny MobileODT, powiedział, że prywatna firma prowadzi sprzedaż w około 20 różnych krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Indiach, Korei Południowej i Brazylii, i zamierza zebrać fundusze, aby wykorzystać swoje początkowy kapitał początkowy w wysokości 24 milionów dolarów.