„To systemowe”, powiedział mi Goldin. „Musimy wrócić do deski kreślarskiej i intensywniej myśleć”. Twierdzi, że bez zajmowania się rodzicielstwem, rozwiązania, o których się mówi, są „ekonomicznym odpowiednikiem rzucenia pudełka z plastrami komuś z dżumą dymieniczą”.

Kiedy dziecko jest chore, jeden z rodziców — zwykle jest to mama — musi wyrwać się z pracy i pędzić do pediatry. Teoretycznie ojciec i matka mogliby zamienić te obowiązki, ale wtedy żaden z nich nie byłby partnerem. Tak więc w praktyce mężczyzna jest często wyznaczonym maksymalizatorem kariery, podczas gdy kobieta poświęca awans zawodowy na rzecz rodziny.

„Oboje są pozbawieni” – pisze Goldin. „Mężczyźni rezygnują z czasu spędzanego z rodziną; kobiety rezygnują z kariery”.

To sprawiło, że pomyślałem o mojej własnej rodzinie. Moja żona Sheryl WuDunn i ja głęboko wierzymy w równość płci — napisaliśmy o tym książkę — a jednak, patrząc wstecz, widzę, że tak było w naszym przypadku. To ja zwykle latałam, żeby ukryć zamachy, zostawiając Sheryl (która ma więcej dyplomów niż ja), żeby zajmowała się planowaniem urodzin dzieci lub nietoperzem w sypialni.

Ale jest nadzieja, która prowadzi nas do weterynarzy.

Kiedyś weterynarze, tacy jak najlepsi prawnicy, finansiści i konsultanci zarządzania, często pracowali długie i nieregularne godziny. Psy triumfowały; ucierpiały rodziny weterynarzy. Ale 77 procent nowych weterynarzy to kobiety i wypracowali system praktyk grupowych i ratunkowych, który jest bardziej przyjazny rodzinie: jeśli Rover zachoruje w nocy, zabierasz go do całodobowej kliniki ratunkowej.

Podobnie aptekarz z sąsiedztwa często trudził się przez długie godziny i oferował osobiste usługi. Ale dzisiaj zamawiasz receptę i nie oczekujesz wizyty u konkretnego aptekarza. Pozwala to farmaceutom pracować znacznie bardziej elastycznie, dzięki czemu jedna trzecia farmaceutek po trzydziestce pracuje mniej niż 35 godzin tygodniowo.

Pod różnymi względami farmacja jest obecnie jednym z najbardziej sprawiedliwych i przyjaznych rodzinie zawodów w Ameryce. Podobne elastyczne praktyki zmieniają zdominowane przez kobiety dziedziny medycyny, takie jak pediatria i położnictwo.

Czy finanse lub konsulting mogą być zorganizowane w bardziej podobny sposób? Jeśli dyrektor generalny jest gotów powierzyć swoje chore dziecko dyżurnemu pediatrze, dlaczego nie pozwolić dyżurnemu CPA zająć się weekendowym pytaniem księgowym?