Jej obrońcy twierdzą, że jako znakomity gracz polityczny, pani Symonds ma nie mniejsze prawo do udzielania porad premierowi niż jakikolwiek inny nieopłacany doradca – i mądrze byłoby to przyjąć.

A jednak inni twierdzą, że istnieją uzasadnione pytania, które należy zadać na temat wpływu pani Symonds, która wykracza poza obsesyjne skupianie się mediów na ulepszaniu domów na Downing Street. Doniesiono, że jej żarliwa obrona praw zwierząt przyczyniła się do decyzji rządu o powstrzymaniu odstrzału borsuków w Derbyshire, co było sprzeczne z radami naukowców i weterynarzy.

Przyjaciele pani Symonds zostali umieszczeni na kluczowych stanowiskach na Downing Street i, zgodnie z przekazem pana Cummingsa, byli przez nią chronieni nawet po dowodach popełnienia przestępstwa. Na swoim blogu stwierdził, że pan Johnson chciał zamknąć dochodzenie w sprawie wycieku po tym, jak stało się jasne, że winowajcą był Henry Newman, bliski doradca pani Symonds.

Pan Cummings zacytował pana Johnsona, który powiedział do niego: „Jeśli Newman zostanie potwierdzony jako przeciekający, będę musiał go zwolnić, a to spowoduje bardzo poważne problemy z Carrie, ponieważ są najlepszymi przyjaciółmi”.

Downing Street zaprzeczył, że pan Johnson próbował zamknąć śledztwo, ale nie skomentował roli pani Symonds.

Jej obrońcy twierdzą, że ma sprytny zmysł polityczny i mogłaby aspirować do parlamentu, gdyby nie nawiązała związku z panem Johnsonem. W zakresie, w jakim udziela mu rady, niektórzy twierdzą, że jest to pomocne: uwolnienie się od pana Cummingsa i innych zatwardziałych zwolenników Brexitu złagodziło wizerunek premiera i zwiększyło jego popularność, zanim niedawne problemy etyczne przyciągnęły go z powrotem do jego bardziej znanej roli jako polityczny łajdak.

„Była fantastyczna – jest bardzo lojalna i bardzo mnie wspiera” – powiedział John Whittingdale, były sekretarz ds. Kultury, dla którego pani Symonds była specjalnym doradcą. Opisał ją jako „mocno zaangażowaną konserwatystkę” i „bardzo silną zwolenniczkę Brexitu” w czasach, gdy było to mniej popularne stanowisko.