Według Brookings Institutions, rodzice z małoletnimi dziećmi stanowią około jednej trzeciej siły roboczej w kraju. W 2018 roku 23,5 miliona pracujących rodziców korzystało z programów szkolnych i programów opieki nad dziećmi, gdy szli do pracy.

„Przez ostatnie 10, 20 lat był on odkładany na bok i uciszany jako tylko kwestia kobiet” – powiedziała Brigid Schulte, która kieruje Better Life Lab w New America, grupie badawczej. „Tak nie jest i nigdy nie było”.

W całej historii Ameryki kobiety miały obraz matczynego szacunku, aby dążyć do reform pracy, wstrzemięźliwości, budzić obawy przed komunistyczną infiltracją w latach pięćdziesiątych i innymi przyczynami politycznymi.

W ostatnich latach matki, które stały się aktywistkami, założyły organizacje polityczne, w tym Moms Rising, Vote Like a Mother i Mom’s Demand Action, organizację popierającą kontrolę broni. Większość wolontariuszy z Indivisible, liberalnej grupy wsparcia, która pomogła wprowadzić kilku Demokratów do Kongresu w 2018 roku, to kobiety, a temat opieki nad dziećmi stał się de facto częścią wielu spotkań w całym kraju.

„Nie ma nic, co możesz teraz zaoferować kobietom, bez względu na to, czy chodzi o bankowość tekstową, szkolenie przywódcze, umiejętności organizacyjne, ale to nie jest natychmiastowe przekroczenie liczby subskrypcji” – powiedziała Cecile Richards, szefowa Supermajority, organizacji założonej w zeszłym roku z celem mobilizowania wyborców płci żeńskiej. „To jest ten niezwykły moment, kiedy dominują kobiety i wreszcie kwestie, z którymi kobiety muszą się zmagać na co dzień, są wreszcie w publicznej rozmowie w sposób, jakiego nie było w żadnym momencie, o którym pamiętam”.

Pani Richards mówi, że Supermajority planowało zapisanie się 800 kobiet na oferowane niedawno szkolenie organizacyjne. Otrzymał 1800 odpowiedzi w pierwszym tygodniu.

„Mamy zdecydowanie wiedzą, jak wykonywać wiele zadań jednocześnie” – powiedziała Smitha Chadaga, która spędziła karierę jako internistka w szpitalu i stała się aktywna politycznie po wyborach w 2016 roku, kiedy jej dzieci zapytały, czy ich rodzina musiałaby wyjechać ze Stanów Zjednoczonych. (Rodzice dr Chadagi wyemigrowali z Indii, a rodzina jej męża pochodziła z Nikaragui).