– I nie chodziło o to, że była ikoną feministki, robiła tak wiele dla kobiet i tak walczyła, żeby ludzie nie dyskryminowali ze względu na płeć – kontynuowała pani Jancosek – ale rozumiała, że ​​zarówno mężczyźni, jak i kobiety były zobowiązane do tych ograniczeń i sposobów, które nałożyło na nie społeczeństwo, a ona naprawdę przyjęła za swój obowiązek postawienie tego na głowie ”.

Wiele osób było pod wrażeniem nie tylko jej osiągnięć zawodowych, ale także relacji z mężem Martinem D. Ginsburgiem, który zmarł w 2010 roku i bez problemu pozwolił żonie wziąć pierwszy rachunek.

„Jakkolwiek by to nie było banalne, była naprawdę jedną z pierwszych osób, które zobaczyłem i powiedziałem:„ Kobieta naprawdę może mieć wszystko ”- powiedziała Jane Bisson, 24-letnia absolwentka Trinity College w Hartford w stanie Connecticut w 2018 roku. który pracuje w sprawach publicznych i komunikacji kryzysowej w Bostonie.

Nie oznacza to, że Sprawiedliwość Ginsburg nie była krytykowana ani że jej dziedzictwo było doskonałe. Obraziła czarne kobiety (i mężczyzn, jeśli o to chodzi) w 2016 roku, kiedy powiedziała, że ​​uważa, że ​​to „naprawdę głupie”, kiedy Colin Kaepernick, rozgrywający z San Francisco 49ers, uklęknął podczas hymnu narodowego. Później przeprosiła pana Kaepernicka, mówiąc, że była „nieodpowiednio lekceważąca i szorstka”, ale dla niektórych rana jest nadal otarta.

Jennifer Allison, która prowadzi grupę zajmującą się sprawiedliwością rasową w regionie Waszyngtonu, napisała na swojej stronie na Facebooku, że lewicowanie Sprawiedliwości Ginsburga bez uznania takich komentarzy „utrwaliłoby więcej szkód i utrzymało białą supremację”. Ale 75-letnia Jeannette Mobley, aktywistka Czarnych Demokratów w Waszyngtonie, broniła wymiaru sprawiedliwości, mówiąc: „Była na tyle kobietą, by wrócić i przeprosić za to”.

Sędzia Ginsburg w przemówieniach i wystąpieniach publicznych wpłynął na życie wielu kobiet. Pani Wunsch jest dyrektorem wykonawczym Alpha Epsilon Phi, stowarzyszenia żydowskiego, do którego dołączył Justice Ginsburg podczas studiów licencjackich na Cornell University. Słyszała, jak sędzia Ginsburg przemówił cztery lata temu, w ferworze wyborów w 2016 roku, po tym, jak wymiar sprawiedliwości został skrytykowany za nazwanie Donalda J. Trumpa „oszustem” – słowa, które powiedziała później, były „nierozważne”.