Starsi mówią nam, żebyśmy mówili o krajobrazie w obecnych terminach. Niedźwiedzie uszy nie należą do przeszłości; jesteśmy Uszami Niedźwiedzia, wy jesteście Uszami Niedźwiedzi. Jesteśmy zakorzenieni w ziemi, lekarstwach, wodzie i wszystkich istotach, które dają życie. Podobnie jak spiralny wzór na naszych opuszkach palców i na czubku głowy, żyjemy w kołowy sposób myślenia, planowania i refleksji. Zawsze uczy nas, abyśmy oddawali dar jako sposób na odnowienie i utrzymanie duchowej energii, cyklu pór roku i naturalnego porządku życia.

To właśnie nazywamy repatriacją Ziemi, przez którą rozumiemy pielęgnowanie cyklu życia, przywracanie naszych relacji z ziemią i naszymi nieludzkimi krewnymi. Przeciwnicy restauracji Bears Ears, tacy jak senator z Utah, Mike Lee, twierdzą, że wyznaczenie pomnika powoduje zubożenie lokalnych społeczności i zagraża ich egzystencji.

Jak Kobiety Niedźwiedzi Uszy, mówimy: „Czyje źródła utrzymania? Nasze ziemie zostały wyeksploatowane i zniszczone. Nasze domy zostały spalone. Nasi starsi i nasze dzieci zginęli. Zostaliśmy usunięci z naszego terenu. Pozostała historia Long Walk. Ślady naszych przodków pozostają. Jakie środki do życia? ”

Nie jesteśmy ludźmi z przeszłości.

Jesteśmy odporni i zdecydowani.

Jesteśmy tutaj.

Jesteśmy tutaj – i jesteśmy Twoją przyszłością.

Rematriacja tych ziem przodków, takich jak Uszy Niedźwiedzia, stanowi zabezpieczenie przed kryzysem ekologicznym i klimatycznym. Wiemy, gdzie jest woda. Wiemy, gdzie znaleźć rośliny i zwierzęta, które pozwoliły nam przeżyć. Wiemy, jak ponownie znaleźć się na ziemi. Rematriacja to cykl tej regeneracji.

Nasze myśli są wplecione w podstawowe prawa natury, w których uszy niedźwiedzia aktywnie słuchają i angażują się. Przywrócenie pomnika narodowego Bears Ears przywróciłoby równowagę, harmonię i piękno całemu życiu. Niedźwiedzie uszy nie są czymś, co należy rządzić w sposób linearny, ale krewnym, którym należy się opiekować i chronić w sposób kołowy, tak jak uczyły nas nasze matki.

Chcemy opowiedzieć naszą prawdziwą opowieść o krajach, z których jesteśmy stworzeni, aby mieć pewność, że nasz głos zostanie uwzględniony w polityce publicznej. Solidaryzujemy się z sekretarzem Haalandem, aby wzmocnić pozycję i podnieść na duchu kobiety tubylcze, ponieważ zostaliśmy opanowani i fałszywie przedstawieni przez polityków, którzy wielokrotnie zawiedli w ochronie świętych ziem.