Według szacunków urzędników służby zdrowia Nowy Jork wyda aż 60 milionów dolarów na program szczepień w celu zwalczania wahań i problemów z dostępem. Jednak w wielu ortodoksyjnych dzielnicach wiadomości od szanowanych rabinów znajdują większy oddźwięk.

W Izraelu, gdzie ograniczenia związane z koronawirusem ustały teraz, gdy większość populacji została zaszczepiona, urzędnicy państwowi napotkali podobne trudności ze społecznością ultraortodoksyjną. Jednak przedstawiciele społeczności prowadzili skuteczną kampanię kontrprzesłań.

Ale te wiadomości nie odniosły takiego sukcesu w Nowym Jorku.

W kodzie pocztowym Borough Park na Brooklynie, który ma dużą społeczność prawosławną, 28,5% populacji jest w pełni zaszczepionych, w porównaniu z 45,7% odsetkiem wszystkich mieszkańców miasta. W kodzie pocztowym południowego Williamsburga, gdzie skupia się kilka czołowych sekt chasydzkich, 35 procent populacji jest w pełni zaszczepionych. W East Crown Heights, gdzie znajduje się siedziba chasydzkiej sekty Chabad-Lubavitch, liczba ta wynosi 30,5 procent.

Patrick Gallahue, rzecznik miejskiego Departamentu Zdrowia, powiedział, że agencja wyświetla reklamy w lokalnych mediach ortodoksyjnych, współpracuje z organizacjami społecznościowymi w celu hostowania dodatkowych stron ze szczepieniami i współpracuje z zaufanymi organizacjami, takimi jak Hatzalah, ortodoksyjny karetki pogotowia prowadzone przez wolontariuszy, aby edukować członków społeczności.

Inne organizacje w regionie podjęły podobne wysiłki.

John Lyon, rzecznik departamentu zdrowia hrabstwa Rockland, powiedział, że płodność jest głównym problemem wśród ultraortodoksyjnych mieszkańców, jeśli chodzi o otrzymanie szczepionki na koronawirusa. Hrabstwo Rockland, w którym mieszka 90 000 ultraortodoksyjnych Żydów, zostało szczególnie mocno dotknięte wirusem w zeszłym roku.

Pan Lyon powiedział, że departament „pracuje nad delikatnym i osobistym procesem” odpowiadania na pytania związane z płodnością, współpracując z lokalnymi świadczeniodawcami opieki zdrowotnej i wysyłając wysłanników do rabinów społeczności, którzy mają największą szansę wpłynąć na wyniki społeczności.

W kwietniu Żydowskie Stowarzyszenie Medyczne Kobiet Ortodoksyjnych zorganizowało trzy transmisje internetowe poświęcone szczepionce na koronawirusa skierowane do prawosławnych kobiet, doul, doradców przedmałżeńskich oraz do łaźni rytualnych lub mykwy, w których wzięło udział prawie 5000 uczestników.