Dziesiątki tysięcy Polaków przeciwstawiło się ograniczeniom Covid-19, aby zaprotestować przeciwko nowemu orzeczeniu Sądu Najwyższego, które nakłada niemal całkowity zakaz aborcji, blokuje główne drogi i mosty oraz skanduje antyrządowe hasła.

Demonstranci, niektórzy przebrani za postacie z „Opowieści podręcznej”, zakłócali nawet tłumy i zdewastowali kościoły – rzadki przypadek uderzenia w sojusznika rządu, Kościół katolicki, w kraju zaciekle katolickim.

Protesty rozpoczęły się w czwartek w związku z orzeczeniem, które zaostrzyło już jedno z najbardziej restrykcyjnych przepisów aborcyjnych w Europie. Ale w coraz większym stopniu stają się szerszym wyrazem złości na prawicowy rząd, który przeciwnicy oskarżają o przejęcie wymiaru sprawiedliwości i łamanie praw kobiet i mniejszości.

„To, co dzieje się w przestrzeni publicznej, te akty agresji, napady, barbarzyństwo, jest nie do przyjęcia” – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. „Nie wyrażam zgody na atakowanie ludzi, kościołów i prawa do podążania za wartościami przez innych” – dodał, apelując do protestujących o powstrzymanie się od aktów agresji.

Oto spojrzenie na to, jak problem stał się takim punktem zapalnym.

Przed czwartkowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego Polska zezwalała na przerywanie zabiegów wyłącznie z powodu wad płodu, w przypadku zagrożenia zdrowia kobiety, kazirodztwa lub gwałtu. Jednak w praktyce przytłaczająca większość legalnych aborcji – 1074 z 1100 przeprowadzonych w zeszłym roku – była wynikiem nieprawidłowości płodu.

Jednak ostatnie orzeczenie sądu orzekło, że aborcje z powodu wady płodu naruszają Konstytucję – decyzji, od której nie można się odwołać.

Mimo to ta kategoria aborcji stanowi tylko niewielki ułamek zabiegów wykonywanych przez Polki. Wielu już wyjeżdża za granicę na aborcję lub poddaje się jej nielegalnie. Powszechnymi przeszkodami dla prawomocnego rozwiązania stosunku pracy są długie oczekiwania i odmowa lekarzy.

A wsparcie finansowe i psychologiczne dla rodzin dzieci niepełnosprawnych, które po narodzinach dziecka są pozostawione same sobie, jest bardzo niewielkie.

W orzeczeniu prezes Trybunału Julia Przylebska stwierdziła, że ​​dopuszczenie aborcji z powodu nieprawidłowości płodu zalegalizowało „praktyki eugeniczne”. Ponieważ Konstytucja RP gwarantuje ochronę życia ludzkiego, dodała, przerwanie ciąży ze względu na zdrowie płodu jest „bezpośrednio zakazaną formą dyskryminacji”.

Protestujący domagają się zmiany przez sąd, a coraz więcej osób domaga się również liberalizacji prawa aborcyjnego. Protesty rozprzestrzeniły się z miast do miast i wiosek, a grupy kobiet znalazły wsparcie ze strony niektórych nieprawdopodobnych zakątków, w tym taksówkarzy, rolników i górników, a wszyscy mieli własne pretensje do rządu.

Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość w dużej mierze zatarła niezawisłość sądownictwa, co spotkało się z potępieniem na arenie międzynarodowej. Przeciwnicy twierdzą, że partia wykorzystuje obecnie podporządkowane sądy, aby osiągnąć to, czego nie mogła uczynić w świetle prawa, czemu rząd zaprzecza.

Rząd wielokrotnie próbował zaostrzyć prawo aborcyjne, ale nie mógł zebrać głosów w parlamencie. Sondaże wykazały, że większość obywateli sprzeciwia się nowym ograniczeniom, a każda próba spotykała się z masowymi demonstracjami.

Analitycy twierdzą, że biorąc pod uwagę pandemię i następne wybory za trzy lata, nadszedł czas na nową strategię. Zamiast próbować ponownie uchwalać ustawę, prawicowi ustawodawcy zwrócili się do Trybunału Konstytucyjnego, najwyższego sądu w Polsce, o rewizję prawa.

Ale wiele kobiet twierdzi, że są wykorzystywane jako pionki w wysiłkach partii rządzącej, aby odwrócić uwagę opinii publicznej od zajmowania się pandemią koronawirusa, a liczba przypadków rośnie, a szpitale są coraz bardziej przytłoczone. W ostatnim miesiącu Polska stała się jednym z najbardziej dotkniętych krajami na świecie, nadwerężając system opieki zdrowotnej. Prezydent Andrzej Duda wypadł w sobotę pozytywnie.

Krytycy twierdzą, że rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość wykonuje rozkazy przywódców kościelnych i ugrupowań prawicowych, zmuszając kobiety do podjęcia niebezpiecznej nielegalnej aborcji, wyjazdu za granicę w celu aborcji lub urodzenia dzieci z poważnymi – często śmiertelnymi – problemy zdrowotne.

Partia rządząca, która przejęła władzę w 2015 roku, przedstawia się jako obrońca tradycyjnych, katolickich wartości, a swoich przeciwników oczernia jako antypolskie i antychrześcijańskie. W centrum tej wizji są Polki jako żony i matki, a grupy praw kobiet są przedstawiane jako niebezpieczne agentki liberalnej, zachodniej propagandy.

Nie byli jedynym celem partii. U szczytu europejskiego kryzysu migracyjnego Prawo i Sprawiedliwość przedstawiało uchodźców jako zagrożenie dla cywilizacji chrześcijańskiej, ale później zgodziło się przyjąć chrześcijańskich. Po tym, jak ta kwestia opadła, podczas ostatnich kampanii politycznych prawica wiele uwagi skupiała na gejach, przedstawiając ich jako zagrożenie dla polskiego życia i wartości.

Prawo i Sprawiedliwość potraktowało skargi Unii Europejskiej na nieliberalny kurs Polski jako dowód na to, że blok forsuje „obce” idee, które grożą podważeniem polskiej suwerenności.

Protestujący celowo używają wulgarnego sloganu, aby zaszokować ludzi i przekazać wiadomość, że dobre maniery nie zadziałały. I złamali długotrwałe społeczne tabu przeciwko rzucaniu wyzwania kościołowi.

Kościół katolicki, być może najbardziej wpływowy filar polskiego społeczeństwa od upadku komunizmu, od dawna naciska na rząd, aby zaostrzył lub wyeliminował dostęp do aborcji.

W niedzielę działaczki na rzecz praw kobiet protestowały na ulicach i zakłócały nabożeństwa w całej Polsce, trzymając antyrządowe i antykościelne sztandary z napisem: „To jest wojna” lub „Mamy dość” i „Będziemy nie być ofiarą ”.

Grupy młodych mężczyzn i kobiet konfrontowały się w niektórych miejscach z księżmi, a protestujący malowali graffiti na ścianach kościołów i katedr w całym kraju. Od początku demonstracji działacze skrajnie prawicowi bronią kościołów i konfrontują się z protestującymi, czasami używając siły fizycznej, odzwierciedlając to, co mówią krytycy, jako sojusz między rządem, Kościołem katolickim i skrajnie prawicowymi ugrupowaniami.

W Konstancinie Jeziornej, na zielonych przedmieściach Warszawy, pomnik papieża Jana Pawła II został oblany czerwoną farbą – niegdyś nie do pomyślenia obraza bohatera narodowego.

W czasach komunizmu w Polsce i innych państwach bloku sowieckiego obowiązywały jedne z najbardziej liberalnych praw aborcyjnych. Działaczki na rzecz praw kobiet pomagały Szwedom w podróżowaniu do Polski na aborcję.

Ale kraj ma teraz jeden z najbardziej restrykcyjne przepisy dotyczące aborcji wśród bogatszych krajów świata, przyjęta w 1993 roku. Orzeczenie Sądu Najwyższego jeszcze bardziej oddala kraj od głównego nurtu.

Niemal w całej Europie aborcja na żądanie aż do pewnego momentu ciąży. Stany Zjednoczone też to robią, chociaż wiele stanów utrudniło dostęp do tego.

W dniu orzeczenia Naczelnego Sądu w sprawie aborcji rządy Polski, Stanów Zjednoczonych i kilku innych krajów, w tym Ugandy, Węgier, Białorusi i Arabii Saudyjskiej, podpisały Deklaracja konsensusowa genewska, oświadczenie kwestionujące prawo do aborcji.