Nawet gdy państwo wycofało oskarżenia przeciwko pani Khamees, prokuratorzy nakazali trzymiesięczny program rehabilitacji, aby „zreformować ją” i „skorygować jej koncepcje”. W oświadczeniu prokuratora przyznała, że ​​była ofiarą, pozbawioną zmarłych rodziców i „oszukaną sławą, którą osiągnęła w środowisku wirtualnym, zwłaszcza na portalach społecznościowych, które dostarczyły ją do niewłaściwego tłumu”.

Lobna Darwish, urzędniczka ds. Płci i praw człowieka w Egyptian Initiative for Personal Rights, niezależnej grupie praw człowieka, pochwaliła decyzję o wycofaniu zarzutów, ale skrytykowała dyscyplinarny ton prokuratora.

„To tak, jakby powiedzieć, że ta kobieta musi się zachowywać” – powiedziała. „Tak więc pojawia się pytanie, co jest moralne, nie ustalając, że kobiety mogą żyć tak, jak chcą i nadal mają prawo do bezpieczeństwa”.

Posty pani Khamees na TikTok, gdzie używa uchwytu Menna Abdel Aziz, były standardową ofertą dla medium, z dużą ilością tańca i pozowania w seksownych strojach. Jest to nowa normalność dla jej pokolenia, przynajmniej online.

„Różnica polega na tym, że oni się nie ukrywają, mają na sobie krótkie bluzki i tańczą na ulicy” – powiedziała pani Darwish. „Pomysł, że te kobiety, które nie są uprzywilejowane, mogą mieć własne poczucie własnej wartości i wolności, doprowadza ludzi do szaleństwa. Panuje atmosfera paniki, że społeczeństwo się zmienia ”.

Pod wieloma względami tak jest z młodymi kobietami w awangardzie.

Jest 22-letnia Nadine Abdel Hamid, studentka technologii muzycznej na jednym z elitarnych uniwersytetów w Egipcie, która w czerwcu wywiodła młodego mężczyznę, który nękał ją i szantażował przez lata. To odkrycie zachęciło inne kobiety do zabrania głosu, wywołując lawinę wstrząsających zeznań, w tym dziesiątki osób, które twierdziły, że zostały zaatakowane. Sprawa doprowadziła do powstania prawa chroniącego tożsamość oskarżyciela w sprawach o napaść na tle seksualnym.

Jest 28-letnia Nour Imam, która pracuje jako doula, kobieta, która pomaga przy porodzie i która jest rosnącym fenomenem na Instagramie, której misją jest normalizacja dyskusji na temat kobiecego ciała. Jeden z jej najnowszych postów, przedstawiający kobietę trzymającą lusterko w pochwie, przepędził setki obserwujących. Jej odpowiedź w innym poście: „Do widzenia”.