Eustomafot. Adobe Stock


Kwiat eustoma ma kielichowate, na pozór delikatne kwiaty, które są jednak wytrzymałe i bardzo trwałe. Gdy się rozwiną, osiągają ok. 5 cm średnicy. Płatki mogą mieć kolor biały, różowy, fioletowy. Eustoma w wazonie wytrwa nawet 2 tygodnie. 

Eustoma doniczkowa – jak ją pielęgnować

Jeśli dostałaś lub kupiłaś eustomę w doniczce, postaw ją w miejscu ciepłym (najbardziej odpowiada jej temperatura 18 -22 st. C) i dobrze oświetlonym, ale nie narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Podlewaj ją umiarkowanie, gdy ziemia w doniczce wyraźnie przeschnie (sucha warstwa powinna mieć ok. 2 cm głębokości), bo bardzo nie lubi nadmiaru wilgoci. Nie należy także jej zraszać. Raz na dwa tygodnie warto zasilić eustomę nawozem do roślin kwitnących.

Latem możesz wystawić ją na balkon lub wręcz wysadzić do skrzynek balkonowych. Będzie pięknie wyglądać np. w towarzystwie celozji, bakopy czy lobelii. Ciekawe kompozycje stworzysz też z samych eustom w różnych kolorach.

Eustoma w doniczcefot. Adobe StockEustoma jest rośliną dwuletnią. Po kwitnieniu nie nadaje się niestety do dalszej uprawy. Trzeba ją po prostu wyrzucić lub zastąpić nowym egzemplarzem. Niekiedy atakują ją grzyby, które powodują więdnięcie i obumieranie pędów. Warto więc wcisnąć do ziemi w doniczce pałeczkę grzybobójczą.

Eustoma – bukiet ślubny 

Eustoma biała jest jedną z najchętniej wybieranych odmian tego kwiatu do bukietów ślubnych, bo pięknie komponuje się z innymi kwiatami, np. różą, piwonią oraz dodatkami (eukaliptusem, trawami, gipsówką).

Eustoma bukiet ślubnyfot. Adobe Stock.

Eustoma wygląda naturalnie – w przeciwieństwie do róży nie jest to kwiat kojarzący się z doskonałością i dostojnością, a raczej subtelną, niewymuszoną elegancją. Można natomiast formować bukiety z eustomy w kompozycje o bardziej regularnych kształtach – wtedy eustoma wygląda równie atrakcyjnie, choć taki bukiet ślubny nie oddaje w pełni jej charakteru:

Bukiet eustoma białafot. Adobe Stock

 

Eustoma – bukiet w wazonie

Eustomę można zaaranżować również w bukiecie urodzinowym czy ułożyć solo w wazonie. Dzięki licznym kwiatom mieszczącym się na pojedynczej gałązce, wystarczy kilka sztuk eustomy, by utworzyła efektowny bukiet w wazonie. 

Eustoma bukietfot. Adobe Stock


Eustoma – cena

Eustoma jest kwiatem uniwersalnym o umiarkowanej cenie, choć zależnej od pory roku, koloru i sezonu. Eustoma biała poza sezonem jest dość trudno dostępna, na giełdach kwiatowych częściej można spotkać fioletową lub łososiową eustomę, a jej cena waha się od 8 do 12 zł za gałązkę. Bardziej opłacalne jest kupowanie eustomy w pęczkach, np. 10 eustom to koszt ok. 40-45 zł.

Bukiet eustoma kwiat cenafot. Adobe Stock

Artykuł pierwotnie opublikowany 18.02.2019.

Czytaj też:
Najmocniej pachnące kwiaty
5 roślin ogrodowych, które wyglądają także pięknie zimą
5 najbardziej zachwycających krzewów ozdobnych