„Powrót Stanów Zjednoczonych jako głównego darczyńcy UNFPA w tym trudnym czasie to przesłanie nadziei dla wrażliwych kobiet i dziewcząt na całym świecie”, powiedziany Dr Natalia Kanem, dyrektor wykonawczy agencji ONZ, która działa w ponad 150 krajach. W 2017 roku stracił prawie 70 milionów dolarów z funduszy amerykańskich.

Za te pieniądze, powiedział dr Kanem, UNFPA może pomóc zapobiec 1,4 miliona niezamierzonych ciąż, zapobiec 32 000 niebezpiecznych aborcji, zapewnić usługi w zakresie zdrowia reprodukcyjnego 4,2 milionom kobiet i młodych ludzi oraz zapewnić poradnictwo 76 000 kobiet i dziewcząt, które przeżyły przemoc seksualną.

Pan Shrestha i inni na pierwszej linii frontu zagrożeń zdrowia kobiet w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej przyjęli akcję pana Bidena z uniesieniem i ulgą.

„Dla nas otworzyło to drzwi możliwości kontynuowania naszej pracy w zakresie planowania rodziny i bezpiecznej aborcji” – powiedział Shrestha.

Akcja pana Bidena miała miejsce w czasie, gdy Nepal, kraj liczący około 30 milionów ludzi, w którym prawie jedna trzecia populacji ma mniej niż 16 lat, stanął w obliczu odrodzenia się zagrożeń dla zdrowia kobiet, które ulegały poprawie, dopóki Trump nie ożywił zasada antyaborcyjna. Globalna pandemia koronawirusa tylko pogorszyła sytuację.

W Nigerii, najbardziej zaludnionym kraju w Afryce, gdzie dochodzi do 10 procent zgonów matek na świecie i gdzie rocznie przeprowadza się ponad 1,8 miliona niebezpiecznych aborcji, działania pana Bidena były najważniejszą wiadomością.

„Nie możesz sobie wyobrazić mojego podekscytowania” – powiedział Effiom Effiom, szef oddziału w Nigerii Wybory MSI dotyczące reprodukcji, dostawca usług zdrowotnych dla kobiet, w tym aborcji, w 37 krajach. „Zasada kneblowania była wystarczająco zła, ale Trump poszedł dalej, aby rozszerzyć tę zasadę”.