Po latach walk o swoją rolę w wojsku kobiety nadal borykają się z utrudnieniami w miejscu pracy i jeszcze gorzej podczas służby.

Sprawy o napaść na tle seksualnym ledwo się zmieniły w ciągu ostatniej dekady, wzbudzając zniecierpliwienie ustawodawców, którzy teraz starają się usunąć rolę generała w orzekaniu w sprawach o napaść. Studenci nominowani przez Kongres do akademii służby wojskowej pozostają nieproporcjonalnie mężczyznami. W wojsku i poza nim toczy się nieustanna walka o standardy sprawnościowe dla kobiet.

Doszło do starć o ideologię polityczną. Podpułkownik Sił Kosmicznych, Matthew Lohmeier, został usunięty ze stanowiska po tym, jak powiedział w podcaście, że marksizm najeżdża wojsko, co jest tematem jego książki.

Posunięcia wojska w kierunku polityki integracyjnej poprzedzają Austina i wybory w 2020 roku.

Korpus Piechoty Morskiej wydał w zeszłym roku zakaz eksponowania flagi bojowej Konfederacji na swoich instalacjach. Kongres w zeszłym roku podjął decyzję o zmianie nazw baz nazwanych na cześć oficerów Konfederacji, czemu sprzeciwił się pan Trump. Armia zabroniła zdjęć z pakietów promocyjnych, które mogą wskazywać na rasę, pochodzenie etniczne lub płeć. Wszystkie oddziały serwisowe przyjrzały się zasadom dotyczącym fryzur i pielęgnacji, które są stronnicze w stosunku do członków czarnoskórych i kobiet.

Sekretarz obrony Trumpa, Mark T. Esper, polecił również przywódcom Pentagonu przedstawienie pomysłów na różnorodność i integrację.

Ale kiedy prezydent Biden jest teraz w Białym Domu, niektórzy z najbardziej zagorzałych zwolenników Trumpa wykorzystują te posunięcia jako kwestię klinową, odwołując się do części konserwatywnej bazy, sugerując, że Demokraci promują skrajnie lewicowe teorie i potencjalnie podcinają bezpieczeństwo narodowe .

Reprezentant Daniel Crenshaw, republikanin Teksasu, napisał list do dyrektora Akademii Wojskowej w West Point, domagając się nadzoru Kongresu nad jej warsztatami dotyczącymi różnorodności.