Od czasu do czasu garstka innych znanych zawodowych sportowców płci męskiej ogłaszała swoją seksualność dopiero po zakończeniu kariery sportowej. Ale w połowie lat strumień męskich byłych graczy, którzy publicznie ujawnili się jako geje, przyspieszył, co wydaje się zwiastować zmianę w kulturze sportowej. Sportowcy, tacy jak były gracz NBA John Amaechi (2007) i emerytowani gracze NFL Wade Davis (2012) i Kwame Harris (2013), publicznie ogłosili, że są gejami we wspomnieniach, artykułach z okładek magazynów i, w przypadku Harrisa, w wywiadzie dla CNN.

Major League Soccer ma dwóch aktywnych, otwarcie homoseksualnych graczy – Robbiego Rogersa, który pojawił się w 2013 roku, i Collina Martina, który zrobił to w 2018 roku.

W Major League Baseball, Glenn Burke, zapolowy, który spędził cztery sezony w Los Angeles Dodgers i Oakland Athletics w latach 70., jest znany jako pierwszy zawodnik w historii ligi, który ujawnił się swoim kolegom z drużyny podczas swojej kariery. Wyszedł publicznie w 1982 roku, trzy lata po swoim ostatnim ważnym meczu ligowym. Burke, który zmarł z powodu komplikacji związanych z AIDS w 1995 roku, był wspierany przez niektórych kolegów z drużyny, ale w dużej mierze spotkał się z dyskryminacją.

Tempo, z jakim inni geje płci męskiej sportowców NFL wychodzili, gdy jeszcze grali, mogło osłabnąć, gdy kariera Sama upadła, zanim się zaczęła. Oświadczenie Nassiba mogło zostać chętniej przyjęte — przynajmniej publicznie — wśród jego rówieśników, ponieważ jest już niezawodnym weteranem.

Nassib grał już pięć sezonów w NFL i utrzymywał stosunkowo niski profil na niezbyt efektownej, ale ważnej pozycji. Wybrany przez Cleveland Browns, wystąpił w 73 meczach, zaczynając od 37 z nich, podczas gdy zanotował 143 wślizgi.