19-letnia Caroline Chou przypina zielony ekran do nawłoci na ścianach swojej dziecięcej sypialni w San José w Kalifornii. Przebrała się już w swój mundur: białą koszulę, plisowaną spódnicę i zielony krawat w paski. Na łóżku leży różdżka i ciężki tom, na wypadek gdyby potrzebowała rekwizytów.

Chou, który normalnie przebywałby na kampusie Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, przyzwyczaił się do nowej normy podczas pandemii koronawirusa. Spędza tygodnie, klikając między kursami online w college’u a dwoma zdalnymi pracami w niepełnym wymiarze godzin.

A w weekendy wymyka się do Hogwartu.

Chou jest jedną z wielu pokoleń Zers, która znalazła swoją niszę w Harry Potter TikTok, rogu aplikacji poświęconej remiksowaniu, przeżywaniu i czule pieczeniu niezmiennie popularnej serii. Harry Potter TikTokers produkować i pożerać ich własny fancam filmy, memy, tańce i trendy. Ale miliony wyświetleń trafiają do filmów takich jak Chou, w których fani – głównie dziewczyny i kobiety – montują się do filmów.

Te modyfikacje często dają twórcom szansę na romansowanie ze swoimi ulubionymi postaciami, a la Wattpad fan fiction. Dzięki strategicznym cięciom lub bardziej zaawansowanej edycji użytkownicy mogą wcielić się w bohaterów „Harry’ego Pottera”, których zainteresowania miłosne obejmują wszystkich bliźniaki Weasley do Luna Lovegood do – w przeważającej mierze – Draco Malfoy.

Filmy do samodzielnego wstawiania oferują również młodym fanom, z których wielu dorastało w Harrym Potterze, pocieszenie i eskapizm podczas pandemii. Po zajęciach online mogą udać się na lekcję eliksirów. Oddzieleni od ich zwykłego życia towarzyskiego, mogą zaprzyjaźniać się z innymi Potterheadami na TikTok. I dziwnych ludzi i kolorowych, którzy byli szczególnie zmarginalizowane w świecie Harry’ego Pottera, mogą wreszcie stać się bohaterami historii, które od dawna uwielbiają.

Konfiguracja i kostiumy to tylko dwa kroki w produkcji Chou. Kiedy Slytherin buduje swój wszechświat na podstawie wywiadu Zoom, przeszukuje YouTube w poszukiwaniu klipów z filmów o Harrym Potterze, sama tworzy choreografie i filmy. Później użyje Adobe Premiere Pro, aby wydostać się ze swojej sypialni z zielonymi ekranami i przenieść się do kampusu Hogwartu poprzez kluczowanie, maskowanie i korekcję kolorów.

Końcowy wynik to 12 sekund montaż o jej podziwianiu pięciu chłopców z „Harry’ego Pottera”. Cały proces trwa około dwóch godzin, ale niektóre z jej filmów – które mogą trwać nawet 60 sekund – zajmowały nawet 10.

Marjorie Law, 22-letnia Slytherin z Santa Clarita w Kalifornii, jest podobnie skrupulatna. W październiku spędziła około 10 godzin, edytując siebie w miejsce Harry’ego wczesna scena „Księcia Półkrwi”, peleryna-niewidka i wszystko inne.

Dla Chou i Law Harry Potter redaguje jako spełnienie życzeń i praktykę zawodową. Chou, studentka filmowa, która chce zostać reżyserem, dostała się do TikTok po tym, jak jeden z jej profesorów zachęcił ją do kreatywności podczas kwarantanny. Studiuje prawa cyfrowe na Otis College of Art and Design w Los Angeles i ma nadzieję pracować nad efektami wizualnymi. Jak większość fanów Harry’ego Pottera, oboje dorastali, żałując, że nie mogą uczęszczać do Hogwartu.

„Teraz, gdy jestem starszy, dzięki magii technologii, widzę siebie” – powiedział Law.

Twórcy tacy jak Chou, który jest Tajwańczykiem i Amerykaninem pochodzenia chińskiego, również dodają do filmów więcej różnorodności rasowej.

„To świetna okazja dla każdego koloru” – powiedziała Belle Miranda, 19-letnia TikToker i jedna z prawie 80 000 obserwujących Law. „Mogę napisać własny spinoff: co by było, gdyby do serialu dołączył Latina Ravenclaw?”

22-letnia Emelee Chanthabury otrzymała wiele komentarzy w porównaniu z Cho Chang, jedyną znaną azjatycką postacią z serii „Harry Potter”, kiedy po raz pierwszy zaczęła montować siebie w filmach. Chanthabury, podobnie jak Cho Chang, jest Krukonem, który lubi Cedric Diggory. Ale nie wyglądają podobnie: Chang jest pochodzenia chińskiego, podczas gdy Chanthabury jest laotańskim i białym.

„To było dziwne, ponieważ nigdy nie postrzegałem siebie jako innego; Nigdy nie postrzegałem siebie jako postaci pobocznej ”- wyjaśniła Chanthabury. „Postrzegam siebie jako głównego bohatera tej historii”.

To doświadczenie wprowadziło Chanthabury do społeczności fanów takich jak ona. „Kiedy przeglądam moich obserwujących i moje komentarze, to wszystkie Azjatki i sprawia mi to wiele radości” – powiedziała.

To jeden z innych głównych losów Harry’ego Pottera TikToka: podobnie jak dawne fora dyskusyjne i czaty, fani używają aplikacji do poznawania i zaprzyjaźniania się z innymi Potterheadami. Komunikują się na czatach grupowych na Instagramie, Snapchacie oraz za pomocą wiadomości tekstowych. Czasami nawet współpracują razem nad filmami. Law używa Zooma wraz ze swoimi przyjaciółmi z Harry’ego Pottera – samozwańczymi „Hogwarts Cheeto Girls” – regularnie i po raz pierwszy spotkałem się osobiście. Chou niedawno zredagowała siebie i Melinę Spahn, 20-letnią Hufflepuff z Niemiec, do scena z „Zakonu Feniksa”.

„Fakt, że mieszkasz za oceanem i tutaj razem walczymy ze Śmierciożercami” – skomentował Spahn w poście. “Uwielbiam to.”

Erin McDonald, lat 19, bardzo polegała na tych przyjaźniach w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Jej rodzice przenieśli się z rodzinnego stanu Wirginia do San Luis Obispo w Kalifornii podczas jej pierwszego semestru w college’u. Kiedy więc kwarantanna zmusiła McDonalda do powrotu do domu, znalazła się po drugiej stronie kraju od swoich przyjaciół z dzieciństwa.

McDonald znalazł pocieszenie w TikTok, szybko zyskując dla niej ponad 120000 obserwujących filmy romansuje z kapitanem Quidditcha Oliverem Woodem. Ona i Chanthabury trwają seria filmów ze swoją przyjaciółką, 19-letnią Mią Oberholzer, Ślizgonem z Saskatoon w Saskatchewan. Kolejna z grup znajomych McDonald’s TikTok, „Harry Potheads”, składa się głównie z młodszych nastolatków. Nazywają ją Papa Ernie, a grupa spotyka się co noc na Zoom.

McDonald powiedziała, że ​​kiedykolwiek Hufflepuff, jej ulubioną rzeczą w Harrym Potterze TikTok była przytłaczająca pozytywność. Kiedy w październiku nieświadomie znalazła się w centrum jakiegoś fandomu, problem został rozwiązany bez urazy. Na innym koncie publikuje edycje sceny „Harry Potter”, w której występują różne postacie zachęcać wyzdrowienie z zaburzeń odżywiania.

Jako biseksualna kobieta McDonald powiedziała, że ​​chce również stworzyć więcej miejsca dla fanów takich jak ona, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, co niektórzy uważają za kiepskie próby reprezentacji gejów przez autora „Harry’ego Pottera” JK Rowling. Ostatnie komentarze Rowling na temat osób transpłciowych również zachęciły legiony fanów do uczynienia „Harry’ego Pottera” swoim własnym.

Podczas gdy inni fani pragnęli Draco Malfoya, McDonald był jednym z pierwszych użytkowników edytować siebie w związek z Hermioną Granger. Wielokrotność twórcy poszedł w jej ślady, w tym Beth McAlpine, 16-letnia Hufflepuff z Londynu.

„To tak, jakby naprawić brakującą część dzieciństwa” – powiedział McAlpine.

Pociąg do dziecięcych wygód jest dziś szczególnie silny dla młodych Amerykanów, gdy liczba przypadków koronawirusa rośnie, kontrowersyjne wybory prezydenckie ledwie w lusterku wstecznym i nadchodzący sezon świąteczny pogrążony w ograniczeniach podróży. W obliczu przytłaczającej niepewności pokolenie Z ucieka z naszego świata dla bezpieczeństwa Harry’ego Pottera. Ze wszystkich filmów, które Oberholzer zrobiła dla ponad 226 000 obserwujących, najczęściej oglądane są jej wydatki Boże Narodzenie z Weasleyami.

Harry Potter TikTok jest również ściśle powiązany społeczność „zmieniająca się” w aplikacji, w której użytkownicy próbują różnych technik, takich jak medytacja lub wizualizacja, aby wejść w stan półświadomości podobny do świadomego śnienia. Zmiennokształtni będą pisać scenariusze, w których będą dyktować, co chcą robić podczas swoich liminalnych przygód. W Hogwarcie ich cele są prawie zawsze beztroskie: czy zaprzyjaźniać się, znalezienie miłości lub praca w klasie, to przywilej być tam.

„Obecnie jest 9 rano i właśnie obudziłem się z pełnych pięciu miesięcy w Hogwarcie”, jedno zmieniające się roszczenia do filmów. „Zabierz mnie z powrotem do domu, nienawidzę tego tutaj”.

Chou chce przenieść się do Hogwartu, ale nie była jeszcze w stanie tego zrobić. Wpisanie się w filmy będzie musiało na razie wystarczyć.

„Widząc siebie w nim – fizycznie, wyraźnie w nim – jest tak surrealistyczne” – powiedziała Chou, gdy skończyła zdjęcia do dnia. Siedziała przy biurku, po prawej stronie egzemplarza „Harry’ego Pottera i Komnaty Tajemnic”.

„Przez te 30 sekund mogę udawać, że tam jestem, a nie na tym świecie, który jest na skraju upadku” – dodała.