Harvey Weinstein, niegdyś potężny potentat filmowy, który został skazany w marcu na 23 lata więzienia za przestępstwa seksualne, został oskarżony o sześć dodatkowych zarzutów przemocy seksualnej w Los Angeles, poinformowały w piątek władze.

Jackie Lacey, prokurator okręgowy hrabstwa Los Angeles, powiedział, że zarzuty wynikały z incydentów, które miały miejsce ponad dziesięć lat temu. Dodają do narastającej sprawy przeciwko panu Weinsteinowi w Los Angeles, gdzie przez dziesięciolecia wyglądał na wpływowego producenta.

W lutym pan Weinstein został uznany za winnego w Nowym Jorku dwóch przestępstw seksualnych po procesie na Manhattanie, który stał się momentem przełomowym dla ruchu #MeToo.

Nawet gdy stanął przed tym procesem, pan Weinstein został oskarżony w Los Angeles w styczniu o napaść seksualną na dwie kobiety podczas oddzielnych incydentów w 2013 r. W kwietniu prokuratorzy z Los Angeles dodali kolejny zarzut, oskarżając pana Weinsteina o napaść seksualną na kobietę w Beverly Hills w maju 2010.

Zarzuty ogłoszone w piątek dotyczą incydentu, który wydarzył się między wrześniem 2004 a wrześniem 2005 roku, kiedy, jak powiedzieli prokuratorzy, pan Weinstein zgwałcił kobietę w hotelu w Beverly Hills. Oskarżenia oskarżają również pana Weinsteina o zgwałcenie kobiety dwukrotnie w listopadzie 2009 i listopadzie 2010 roku w hotelu w Beverly Hills.

Pan Weinstein, lat 68, stoi obecnie w obliczu łącznie czterech zarzutów: gwałtu przymusowego i przymusowej oralnej kopulacji, dwóch przypadków pobicia seksualnego z użyciem powściągliwości i jednej penetracji seksualnej z użyciem siły, obejmującej pięć ofiar przestępstw datowanych na lata 2004–2013. .

„Jestem wdzięczny pierwszym kobietom, które zgłosiły te zbrodnie i których odwaga dała siłę innym do wystąpienia” – powiedziała pani Lacey w oświadczeniu. „Gotowość tych ostatnich ofiar do złożenia zeznań przeciwko potężnemu człowiekowi daje nam dodatkowe dowody, których potrzebujemy, aby zbudować przekonującą sprawę karną”.

Juda Engelmayer, rzecznik pana Weinsteina, powiedział w piątek: „Harvey zawsze utrzymywał, że wszystkie jego fizyczne spotkania przez całe życie były zgodne i to się nie zmieniło”. Co do konkretnych zarzutów ogłoszonych w piątek, powiedział: „Nie wiemy o nich wystarczająco dużo, aby je skomentować”.

Prokuratorzy powiedzieli, że starają się o ekstradycję pana Weinsteina z Nowego Jorku, gdzie był więziony. Przesłuchanie w sprawie ekstradycji wyznaczono na 11 grudnia w Buffalo.