Aktorka Beth Behrs ma nową obsesję – szachy – a winę ponosi seria Netflix „The Queen’s Gambit”. Jej obsesja wpędziła ją nawet w kłopoty na planie programu CBS „The Neighborhood”, w którym gra Gemmę Johnson.

„Wczoraj krzyczeli na mnie w pracy, ponieważ ukrywałam telefon pod swoim skryptem” – powiedziała. „Powinienem był grać i grać na Chess.com”.

Behrs nie jest osamotniona w swojej nowej pasji. „The Queen’s Gambit”, o niespokojnej szachowej cudownej Beth Harmon, która porusza się po zdominowanym przez mężczyzn turniejowym świecie, jest hitem w serwisie Netflix. (Według serwisu streamingowego 62 miliony gospodarstw domowych obejrzało przynajmniej część programu). To wzbudziło zainteresowanie grą, w tym wśród kobiet i dziewcząt.

Chess.com, strona, w której grał Behrs, dodała ponad 2,35 miliona graczy od czasu premiery serii pod koniec października – twierdzi Nick Barton, dyrektor ds. rozwoju biznesowego witryny. – Rejestracje zawodniczek wzrosły o 15 procent w porównaniu ze składem zawodniczek, które dołączały do ​​serwisu przed rozpoczęciem serii – powiedział. Wzrósł popyt na lekcje szachów. Evan Rabin, założyciel Premier Chess, powiedział, że zapisy na jesienne zajęcia wirtualne wzrosły o 50 procent i że wiele zapytań pochodzi od kobiet. Maxim Dlugy, arcymistrz, który prowadzi Chess Max Academy na Manhattanie, powiedział, że popyt na prywatne lekcje podwoił się i że on także spotyka się z większą liczbą kobiet.

Jedną z nowych uczniów akademii jest Leyli Zohrenejad, która zasiada w zarządach kilku organizacji non-profit, w tym Pioneer Works w Red Hook na Brooklynie. Nauczyła się przesuwać figury, gdy była młoda, ale nigdy nie brała udziału w grze, dopóki nie wyszedł „The Queen’s Gambit”.

„To zmotywowało mnie do przejścia od zwykłych gier na telefon do czegoś, co jest bardziej znaczące” – powiedział Zohrenejad.

Bierze aż cztery lekcje tygodniowo, a niektóre poranki zaczyna od picia kawy i układania szachowych puzzli.

„To budzi mój mózg rano” – powiedziała. „Nie wydaje mi się, żeby było wiele rzeczy, które mógłbym zrobić rano, a które dają mi ten wzorzec myślenia”.

Svetlana Timofejeva, która mieszka w Atenach, zaczęła kilka tygodni temu pobierać lekcje szachów z Anastasją Karlovich, kobietą arcymistrzowską, po tym, jak zobaczyła reklamę na stronie na Facebooku, która zawierała zdjęcie Beth z serialu. Timofejeva powiedziała, że ​​gra w szachy przywołała wspomnienia jej ojca, który nauczył ją grać, kiedy była młoda i mieszkała na Łotwie. Bawił się z przyjaciółmi w parku, podobnie jak sceny z ostatniego odcinka serialu.

Bianca Mitchell, 15-latka mieszkająca w Albuquerque, zaczęła grać, gdy była w pierwszej klasie, ale rzuciła naukę w siódmej klasie, kiedy przeniosła się na rok do Rochester w stanie Nowy Jork.

„Byłam jedyną dziewczyną, która grała i czułam się naprawdę niezręcznie” – powiedziała.

Nawet po powrocie do Nowego Meksyku nie miała ochoty ponownie podejmować gry. Ale jej uczucia się zmieniły, kiedy obejrzała „The Queen’s Gambit”. Jako początkujący filmowiec, poruszyła ją kinematografia i postać Beth. Powiedziała, że ​​serial sprawia, że ​​szachy „wyglądają bardzo efektownie i bardzo luksusowo, że kobiety mogą być gwiazdami rocka”. Teraz też chce zostać arcymistrzem szachowym.

Nawet uznani szachiści znaleźli inspirację w serii. Rowan Field (12 lat) i jej siostra Lila (11 lat), które mieszkają w Nowym Jorku (i które oboje próbowały wcielić się w rolę młodej Beth) są wysoko ocenianymi juniorkami, które brały udział w międzynarodowych zawodach w Brazylii, Chinach, Hiszpanii i Chile.

Siostry powiedziały, że nie mogą identyfikować się z Beth, ponieważ jest sierotą i uzależniona od narkotyków, ale jej postać „pokazuje, że są szachistki, które potrafią być wyjątkowo dobre” – powiedziała Rowan, a jej siostra przytaknęła głową podczas rozmowy z Zoomem . Rowan zauważył, że rzadko jest to przedstawiane w programach telewizyjnych lub filmach.

Marisa Maisano, 13-latka z Filadelfii, która zaczęła grać w szachy w pierwszej klasie, uznała Beth za silny wzór do naśladowania. „Aby zobaczyć, jak rozwijała się w czasie, jak niesamowity był ten postęp i jak odniosła sukces, było to dla mnie naprawdę inspiracją” – powiedziała. Teraz kilku jej przyjaciół, którzy nie grają w szachy, poprosiło ją, żeby nauczyła ich gry.

Ostatni raz podobna szachowa mania miała miejsce w 1972 roku, kiedy Bobby Fischer, Amerykanin, pokonał Borisa Spassky’ego, Rosjanina, i został mistrzem świata. Ten szał, który zrodził pokolenie entuzjastów szachów, wygasł, w dużej mierze dlatego, że Fischer stawał się coraz bardziej samotny i niestabilny, wypowiadając antysemicką retorykę, a następnie rezygnując z tytułu. Jest za wcześnie, aby powiedzieć, jak rozegra się obecna fala entuzjazmu i czy może stworzyć falę Beth Harmons. Ale to już znalazło swoje miejsce w życiu niektórych ludzi.

Aktorka Behrs powiedziała, że ​​nauka gry w szachy od dawna była priorytetem, ponieważ jej mąż, aktor „Mad Men”, Michael Gladis, jest pasjonatem tej gry. Codziennie gra w wiele gier online. Kiedy po raz pierwszy spotkali się 10 lat temu, Behrs próbowała nauczyć się szachów, ale czuła się onieśmielona.

„Po prostu to odłożyłam i nigdy się nie zobowiązałam” – powiedziała.

„The Queen’s Gambit” zmienił to dla niej. Powiedziała, że ​​czuje się wzmocniona pokazem i uważa szachy za kreatywne i stymulujące.

Teraz, raz w tygodniu, Behrs i Gladis mają szachową randkę. Puszczają płytę, rozpalają ogień i grają w grę.