Kathryn Gongaware, 32-letnia nauczycielka jogi i komik z Chicago, zawsze była ciekawa botoksu, ale dopiero wtedy zaczęła wspominać o nim znajomym i zdała sobie sprawę, że ludzie, których by się nie spodziewała (w tym jej naturalny -wszystkich akupunkturzystów) rozumiało, że czuła się komfortowo wykonując skok w wieku 30 lat.

„Im więcej ludzi się o tym mówiło, tym bardziej było to zdestygmatyzowane” – powiedziała.

Ta otwartość była szczególnie transformująca wśród kobiet kolorowych, które często są pomijane w rozmowach i marketingu na temat zabiegów kosmetycznych. W wielu społecznościach kolorowych istnieje również głęboko zakorzenione piętno, że decydując się na zabiegi kosmetyczne, które skłaniały się ku europejskim ideałom piękna, odrzucasz swoje korzenie, powiedziała dr Onyeka Obioha, dermatolog z Los Angeles, która otrzymuje botoks od czasu, gdy było 25 lat.

„W przeszłości, a nawet dzisiaj, większość reklam zabiegów kosmetycznych nie przedstawia mniejszości ani nie jest skierowana do mniejszości” – powiedział dr Obioha. „Ale teraz, dzięki mediom społecznościowym, zwraca się większą uwagę na fakt, że kobiety kolorowe również przechodzą zabiegi kosmetyczne, więc piętno ich otaczające wydaje się maleć”.

Chociaż udostępnianie online pomogło zmniejszyć piętno, przyniosło to również pewne wady – a mianowicie młodzi ludzie myślą, że muszą zacząć Botox, ponieważ robią to ich przyjaciele.

„Miałam 20-latki na studiach, które przychodziły bez wiedzy o botoksie, którzy naprawdę go nie potrzebują, ale mają poczucie FOMO, ponieważ robią to ich przyjaciele” – powiedziała dr Sheila Farhang, dermatolog i chirurg kosmetyczny z Arizony, który udziela wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry tysiącom obserwujących na Instagramie i YouTube. „Nie wstrzyknę nikomu w tym wieku i staram się wyjaśnić im, dlaczego tak naprawdę tego nie potrzebują”.

Zmiana sposobu podawania botoksu pomogła również przekonać młodsze osoby do jego wypróbowania. „Kiedy pojawił się botoks, ludzie używali go, aby naprawdę izolować i zamrażać mięśnie, dzięki czemu ludzie kojarzyli go z zamrożonym wyglądem” – powiedział dr Schaffer. W tamtym czasie lekarze stosowali od 20 do 30 jednostek w jednym obszarze lub samym mięśniu, a dawkowanie znacznie spadło w ciągu ostatnich 10 lat.