Można by pomyśleć, że republikanie w Waszyngtonie byliby oburzeni z powodu doniesień, że wybitny młody prawodawca jest oskarżany o seks z nieletnią dziewczyną. Ale donosi się, że od dawna cieszy się wśród kolegów reputacją odbiegającego od normy zachowania, w tym zamiłowania do nielegalnych narkotyków i młodszych kobiet – a członkowie jego własnej partii nauczyli się zachowywać dystans.

Wiele osób powiedziało CNN, że Gaetz miał historię pokazywania nagich zdjęć i filmów kobiet, z którymi, jak powiedział, spał, współpracownikom na piętrze Domu.

Sam Gaetz przyznał się do niepopularności w Waszyngtonie – chociaż w klasyczny sposób Trumpa próbował przeformułować swoją niepopularność jako cnotę. „Jeśli chodzi o Hill, wiem, że mam wielu wrogów i niewielu przyjaciół” – powiedział w środę w wywiadzie dla The Daily Beast. „Moje wsparcie generalnie spoczywa poza Waszyngtonem, DC i nie miałbym tego w żaden inny sposób”.

Wydaje się, że większość prominentnych republikanów przyjmuje podejście wyczekujące do skandalu i przeważnie milczy, gdy Departament Sprawiedliwości kontynuuje śledztwo.

Pelosi nie jest jedynym przywódcą Izby, który powiedział, że Gaetz powinien ponieść konsekwencje, jeśli zarzuty są prawdziwe. Reprezentant Kevin McCarthy, przywódca republikanów, powiedział, że Gaetz straciłby nominacje do komisji, gdyby został postawiony w stan oskarżenia, zgodnie z wymogami regulaminu Izby. (Zasiada w komitetach sił zbrojnych Izby Reprezentantów, komitetach budżetowych i komitetach sądownictwa).

Jest oczywiście możliwe, że Gaetz pójdzie za przykładem Trumpa, swojego politycznego mentora, który sam wytoczył wiele skandali związanych z oskarżeniami o nadużycia seksualne – w tym gwałt – w dużej mierze ignorując te zarzuty. Po stronie Demokratów, gubernator Andrew Cuomo z Nowego Jorku do tej pory utrzymywał swój własny statek na powierzchni, mimo licznych zarzutów o niewłaściwe zachowanie seksualne, w tym od jego byłych pracowników.

Gaetz może również stanąć w obliczu niepewności na froncie domowym: w grudniu zaręczył się z 26-letnią Ginger Luckey, uczennicą Harvard Business School, w czymś, co wydawało się być meczem w niebie MAGA: para spotkała się w Mar-a-Lago, Ośrodek Trumpa na Florydzie. Jak dotąd nie było publicznych doniesień o wpływie skandalu na ich związek.