Jak usunąć plamy z jagódfot. Adobe Stock


Domowe sposoby na usuwanie plam z jagód były stosowane jeszcze przez nasze babcie. To np. zastosowanie soku z cytryny, kwasku cytrynowego lub octu. Jak należy używać tych produktów, aby nie zniszczyć tkaniny, a jednocześnie usunąć zabrudzenia?

Plama z jagód i innych owoców, to najczęściej pojawiające się w sezonie letnim zabrudzenia. Wystarczy nawet kropla soku, by zniszczyć ulubioną bluzkę czy sukienkę. Na szczęście plamy z jagód można skutecznie sprać – trzeba tylko wiedzieć jak! 

Roztwór z kwasku cytrynowego

Skutecznym i sprawdzonym sposobem na usunięcie plam z jagód, jest moczenie zabrudzonego ubrania w roztworze z kwasku cytrynowego.

Do miski wlej letnią wodę i rozpuść w niej duże opakowanie kwasku cytrynowego. Zabrudzone ubranie zanurz w roztworze i pozostaw na godzinę.

Jeśli po godzinie plama jest jeszcze widoczna, wydłuż czas moczenia do 6 godzin. Możesz też pozostawić ubranie na całą noc. Po tym zabiegu upierz ubranie tak jak zwykle. Po plamie z jagód nie powinno być ani śladu!

jak uprać plamy z jagód
fot. Adobe Stock

Roztwór z octu

Plamy z jagód można także usunąć, mocząc zabrudzone ubrania w roztworze z octu. W przypadku świeżych plam wystarczy przygotować roztwór w proporcjach 1:2 (ocet:woda).

Z kolei zaschnięte plamy z jagód moczymy w roztworze 1:1. Ubranie zamocz w dużej misce i pozostaw w roztworze na około 2 godziny. Po tym czasie, wrzuć do pralki i upierz w 40 stopniach.Sok z cytryny

Na pojedyncze plamy, zwłaszcza jeśli nie chcesz prać całego ubrania, bo nie masz na to czasu, sprawdzi się sok z cytryny.

Wacik kosmetyczny zmocz w soku z cytryny i przetrzyj plamę z jednej i z drugiej strony tkaniny. Na koniec spłucz pod bieżącą wodą. Najłatwiej usunąć świeże zabrudzenia, dlatego plamę z jagód zapierz od razu, gdy tylko ją zauważysz.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 28.07.2014 r.


Więcej domowych porad:
Usuwamy plamy z samoopalacza – jak?
Plama z antyperspirantu? Szybko ją spierzeszPrzepocone ubranie to nie tragedia! Spierz plamę z potu skutecznie

Jak usunąć plamy z lakieru do paznokci?
Jak usunąć plamy z lakieru do paznokci?

W czasie wykonywania manicure’u łatwo o chwilę nieuwagi. W ciągu kilku sekund może się pojawić spory problem – plama z lakieru do paznokci. Po zaschnięciu można spróbować ją zdrapać, ale co zrobić, jeśli to nie pomaga? Dowiedz się, jak skutecznie usunąć plamę z lakieru do paznokci z różnych powierzchni.

Babcine sposoby na plamy z wina, buraków i oleju
Babcine sposoby na plamy z wina, buraków i oleju

Wielu z nas zapomniało już o skutecznych, domowych sposobach na trudne plamy. Gdy wylejemy coś na ubranie, najczęściej wrzucamy to do pralki, a są przecież inne metody. Sprawdź, jak babcinymi sposobami można wywabić plamy z wina, buraków i oleju!

Jak usunąć plamy z tuszu do rzęs?
Jak usunąć plamy z tuszu do rzęs?

Wszystkie chciałybyśmy, aby nasz tusz utrzymywał się tylko na rzęsach, nigdy się nie rozmazywał i nie lądował na policzkach, powiekach, ani tym bardziej na… ubraniach. Jak usunąć plamy z tuszu do rzęs? Dowiedz się więcej!