Javicia Leslie była ubrana i nie miała dokąd pójść.

Uwięziona pod ścisłą kwarantanną spędziła tydzień, nie rozmawiając osobiście z nikim poza jej Airbnb w Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej. Była tam, aby dokończyć zdjęcia do drugiego sezonu serialu CW „Batwoman”, właśnie wróciła z wycieczki do Los Angeles na wakacje z rodziną. Teraz nie wpuszczano nawet jej fryzjerów i makijażystów.

„To dobrze, że jestem taka zajęta” – powiedziała. „Nie mam czasu na samotność”.

Albo bezbarwny. 33-letnia Leslie, która zostanie pierwszą czarnoskórą aktorką, która wcieli się w postać Batwoman na ekranie, gdy drugi sezon serialu będzie miał premierę w niedzielę, oświetla pokój, który nazywa domem od sierpnia, w białych kolczykach bez ramienia z poczwórnym stosem i ostry odcień oszałamiającej różowej szminki.

„Będę tu do maja” – powiedziała. „Ale mogłem zobaczyć się z rodziną przez dwa tygodnie, więc teraz czuję, że mogę dobrze ukończyć ostatnie pięć miesięcy”.

Czekając na wznowienie zdjęć do ostatniej połowy nowego sezonu „Batwoman”, przeżywała ponure zimowe dni, oglądając dramat FX „Pose” i nie mogąc się doczekać wiosny, kiedy jej ogród kwitnie tulipanami i ogromne słoneczniki, które mają „jakieś osiem stóp wysokości”.

Pod tym względem nie różni się tak bardzo od swojej nowo stworzonej postaci, Ryana Wildera, młodej bezdomnej kobiety, która mieszka w furgonetce ze swoją fabryką, zanim zacznie latać po dachach Gotham City jako Batwoman. Ryan wciela się w buty poprzedniej Batwoman, zamożnej bizneswoman i kuzynki Bruce’a Wayne’a Kate Kane (Ruby Rose), ale jak zauważyła Leslie, jej Batwoman nie jest kopią.

Chociaż, podobnie jak Kate, Ryan jest wysportowaną i dumną lesbijką, jest też bardziej niechlujna, głupsza i bardziej dzika. I podczas gdy Kate dorastała z dwoma wspierającymi się rodzicami i była na szczycie swojej klasy w elitarnej akademii wojskowej, Ryan dorastał samotnie na ulicach pełnych przestępców. „Wiem, co myślą” – mówi w nowym sezonie. (Kate nie została zabita – jej zniknięcie ma kluczowe znaczenie dla nowego sezonu – ale Rose zrezygnowała z głównej roli w zeszłym roku, powołując się na trudny powrót do zdrowia od wypadku na planie).

Leslie zagrała wcześniej jako Ali Finer, ateistka, której życie wywraca się do góry nogami przez zaproszenie do znajomych z Facebooka od „God” w serialu CBS „God Friended Me” oraz jako rozpieszczona imprezowiczka w dramacie kryminalnym BET + „The Family Business. ” Ale to jej pierwsza główna rola w dużym serialu.

W poniedziałkowym wywiadzie omówiła efekt płynący z obsady czarnej superbohaterki, jak to jest dorastać, kochając Barbie i superbohaterów, oraz dreszczyk emocji związany z wykonywaniem wielu własnych akrobacji. (Ona jest mistrzem sztuk walki.) To są zredagowane fragmenty rozmowy.

Twoja postać, Ryan Wilder, została stworzona na potrzeby tej serii. Jak wypada przeciwko Kate Kane?

Pochodzą z różnych światów. Ryan ma trochę komediowej energii, ponieważ jest bardzo wadliwa. Zawsze myślę o niej jako o kimś, kto rozbija miskę w sklepie z porcelaną, mówiąc: „Ups, moja wina. Nie chciałem tego zrobić, ale zrobiłem to ”. Nie jest tak gładka jak większość superbohaterów. To nie była sytuacja, w której musiałem próbować odróżnić ją od Kate – po prostu jest.

Czy wiedziałaś, zanim zostałaś obsadzona, że ​​będziesz pierwszą czarnoskórą aktorką, która zagra Batwoman, jeśli dostaniesz tę rolę?

Kilka razy przeszło mi to przez myśl podczas przesłuchania, ale naprawdę wylądowało po tym, jak dostałem tę rolę. Kiedy dwa tygodnie temu po raz pierwszy zobaczyłem się na billboardzie jako Batwoman, po prostu musiałem poświęcić chwilę, aby żyć chwilą.

Kto był pierwszą osobą, którą powiedziałeś po obsadzie?

Oczywiście moja mama. Była bardzo podekscytowana, mówiąc: „Będę Batmomem!” Dziwnie się teraz mówi, że jestem Batwoman, ale dorastała jako moja Superwoman. Samotnie wychowywała mojego brata i mnie, gdy służyła w wojsku, więc codziennie widziałem jej niegodziwość.

Kim byli niektórzy z twoich innych bohaterów, gdy dorastałeś?

Jako osoba kolorowa byłam wielką fanką Storm z „X-Men”, a Catwoman była najfajniejszą superzłoczyńcą. Poza światem komiksów to ludzie używali swojej sztuki jako aktywizmu – ludzie, którzy walczyli o swoje prawo do istnienia w przemyśle rozrywkowym, tacy jak Diahann Carroll, Dorothy Dandridge i Nina Simone.

Co było na ścianach Twojej sypialni z dzieciństwa?

Barbie wszystko. Równocześnie kochałem superbohaterów, których widziałem w telewizji, i Barbie, która była tuż przede mną i pozwalała mi tworzyć własne osobowości i światy. Uwielbiałem moje czarne Barbie i Barbie Dream House oraz Barbie Corvette.

Jak się czułeś, kiedy pierwszy raz założyłeś kostium Batmana?

Czułem ogromną odpowiedzialność, ponieważ reprezentowałem superbohatera. Na piersi miałam wielki znak nietoperza. Byłem podekscytowany, ale czułem jego wagę.

Czy frustruje Cię to, że obsadzenie pierwszej Czarnej Batwoman trwało do 2021 roku?

Pierwsza Czarna Batwoman to początek zmian, ale powinno to nastąpić już dawno temu. Nasz świat jest różnorodny jak diabli, a role przywódcze w rozrywce muszą to odzwierciedlać.

Czy kiedykolwiek czułeś się tak, jakbyś stracił rolę, ponieważ byłeś czarny?

Nie żebym o tym wiedział. Ale oczywiście nigdy nie jest tak łatwo, że mogę powiedzieć: „Nie wybrałeś mnie, bo jestem czarny”. Kiedy zaczynałem, czarni aktorzy nie szukali głównych ról w programach i filmach, chyba że był twórca czarnych treści. Tylko oni nas zatrudniali.

Co najbardziej frustruje Cię w przemyśle rozrywkowym?

Nie możesz po prostu zatrudnić jednej osoby i powiedzieć, że wykonałeś reprezentację. Musisz upewnić się, że jedna osoba jest wspierana przez zróżnicowany pokój pisarski, różnorodne dublety kaskaderskie, różne stand-iny – to efekt spływu.

Jak myślisz, jak blisko jesteśmy prawdziwej reprezentacji w telewizji?

Nadal jesteśmy daleko, daleko. Kiedy zostałem zatrudniony jako pierwsza Czarna Batwoman, musieli też zatrudnić czarnoskórą kaskaderską podwójną i czarną kaskaderkę. Nasz koordynator kaskaderów, Marshall [Virtue], tak ciężko pracował, aby znaleźć czarnoskórą kaskaderkę, a to tylko pokazało, jak bardzo jest niedostateczna reprezentacja w tej branży. Patrzysz na załogi, a może 10 procent z nich to ludzie kolorowi. Teraz, gdy mamy programy takie jak Inicjatywa Avy DuVernay [Array Crew, which connects underrepresented crew members to hiring managers], która pozwala osobom tworzącym treści na znajdowanie w bazie danych osób kolorowych, osób LGBTQ i kobiet, po prostu nie ma już wymówki. Jeśli chcesz mieć czarną operatorkę kamery, teraz możesz kogoś znaleźć.

Nie przyszedłeś do swojej matki jako biseksualny, dopóki nie dostałeś tej roli. Byłeś zdenerwowany?

Moja mama i ja w ogóle nie rozmawiamy o seksie, więc nie było tak, że coś ukrywałam. Nigdy nie czułem, że muszę się ukrywać, kim jestem – pochodzę z Upper Marlboro w stanie Maryland, które ma bardzo otwartą społeczność queer, która jest głośna i dumna. Nigdy nie było chwili, w której musiałbym się bać czegokolwiek z powodu tego, kim jestem. Ale kiedy dostałem tę rolę, chciałem z nią porozmawiać, ponieważ nie chciałem, żeby dowiedziała się czegoś, co czuła, jakby nie wiedziała o mnie od kogoś innego.

Jak zareagowała?

Powiedziała po prostu: „Jesteś moją córką i będę cię kochać i wspierać bez względu na wszystko”. To nigdy nie było chwilą; to było po prostu jak rozmowa. Już chodziłem zgodnie z prawdą; Właśnie wprowadzałem moją mamę.

W nowym sezonie zaprezentujesz chore umiejętności sztuk walki. Czy zrobiłeś wszystkie własne akrobacje?

Nie wszyscy z nich. Ale wiele z nich, zwłaszcza wlatuje i wylatuje z moich scen. Uwielbiam być wysoko na wysokości 50 stóp i widzieć pode mną całe Vancouver.

Co cię zachęca w branży rozrywkowej?

Czuję się dumny, że jako osoba niedostatecznie reprezentowana w branży wchodzę z wyciągniętymi łokciami i ustępuję. Nie dajemy się już więcej uciszyć.