„Tak zwana teoria krytyczna, na której opiera się ten ruch, nie celebruje różnorodności; broni różnorodności – powiedział. „Ostrzy wszystkie te łączniki w tak wiele noży i sztyletów. Dzięki temu nasze kampusy uniwersyteckie stały się konkursami skarg i luźnymi orwellowskimi tłumami, aby odwołać każdego, kto ośmieli się wyrazić oryginalną myśl ”.

Zwracając się do pana Menendeza, powiedział, że historia Latynosów i kobiet powinna być częścią istniejących muzeów Smithsona, a ponieważ tematy te nie były tam odpowiednio reprezentowane, Kongres powinien się skupić, a nie budować nowe instytucje.

Pan Menendez, wściekły, był daleki od przekonania.

– Przepraszam – powiedział. „Sześćdziesiąt milionów Latynosów w tym kraju ogląda ten wieczór, ponieważ jest to bardzo oczekiwany moment. Univision, Telemundo, filie w całym kraju, organizacje krajowe i inne osoby czekały na ten moment – moment, na który wszyscy w Kongresie Stanów Zjednoczonych wyrażają zgodę, z wyjątkiem jednego kolegi ”.

Twierdził, że Latynosi są tak samo uprawnieni do własnej instytucji kulturalnej, jak Afroamerykanie i rdzenni Amerykanie, którym w ostatnich latach poświęcono muzea Smithsona. Kiedy pan Lee powiedział, że te grupy zostały „praktycznie wymazane” przez rząd, który starał się je zniewolić lub wykorzenić, dając im unikalne roszczenie do dedykowanych obiektów federalnych, pan Menendez powiedział, że Latynosów również „wykluczono systemowo”. ”

Pan Lee nie jest pierwszym, który wyraził obawy, że Smithsonian jest podzielony na wiele muzeów opartych na tożsamości. Troska ta, wraz z budżetowymi, była jednym z głównych punktów sprzeciwu wobec muzeum latynoskiego w ostatnich latach w wyniku szeroko zakrojonych kampanii lobbingowych na jego rzecz.

Ale senator Susan Collins, republikanka stanu Maine, która próbowała uchwalić ustawę o utworzeniu muzeum historii kobiet, ubolewała, że ​​„wydaje się niewłaściwe”, aby pojedynczy senator obalił zdecydowaną większość, która faworyzowała instytucje.

„Z pewnością w roku, w którym obchodzimy 100. rocznicę wyborów kobiet, nadszedł czas, aby w końcu uchwalić ustawę jednogłośnie zalecaną przez niezależną komisję w celu utworzenia muzeum historii amerykańskich kobiet w stolicy naszego kraju” – mówi. , Powiedział Collins. „Żałuję, że nie nastąpi to dzisiejszego wieczoru, ale nie poddamy się walce”.