Keith Raniere obiecał drogę do szczęścia, uwodząc bogatych i odnoszących sukcesy ludzi, którzy czuli, że brakuje im wyższego celu w życiu. Jego firma, Nxivm, oferowała warsztaty samodoskonalenia, które stały się popularne w Hollywood i kręgach biznesowych.

Ale pod powierzchnią pan Raniere był marionetkowym mistrzem kontrolującym kultowe przedsięwzięcie przestępcze, jak ujawnili prokuratorzy podczas procesu. Niektóre kobiety w Nxivm zmuszano do seksu z panem Raniere, a nawet piętnowały go jego inicjałami podczas tajnej ceremonii.

We wtorek 60-letni Raniere zostanie skazany w sądzie federalnym w Brooklynie za udział w handlu ludźmi i innych przestępstwach. Rozprawa rozpoczyna się o godzinie 11:00

Przekonanie pana Raniere’a z zeszłego roku zakończyło oszałamiający upadek człowieka, który kiedyś był idolem swoich zwolenników, ale od tego czasu został zdemaskowany jako oszust, który wykorzystywał zwolenników Nxivm dla pieniędzy, seksu i władzy.

Byli członkowie Nxivm powiedzieli, że Raniere i jego bliscy policjanci polowali na niepewnych siebie ludzi, którzy mieli nadzieję, że zanurzenie się w kosztownych zajęciach samopomocy odblokuje klucz do spełnienia. Nawet wysoko wykształceni ludzie zostali uwięzieni w systemie pana Raniere’a, który sprzedawał jako jedyny sposób na przezwyciężenie swoich lęków, zawstydzając każdego, kto próbował rzucić palenie.

Na procesie pana Raniere’a prokuratorzy podnieśli zasłonę z brudnej strony do Nxivm (wymawiane NEX-ee-um). Głównym celem była tajna grupa wyłącznie dla kobiet wewnątrz organizacji. Podczas nagrywanej na wideo ceremonii inicjacji kobiety położyły się nagie na stole, mówiąc: „Mistrzu, proszę napiętnuj mnie”, podczas gdy kauteryzujący długopis przypalił ich skórę bez znieczulenia.

Niektóre z tych kobiet zeznały, że sądziły, że dołączają do grupy wspierającej kobiety, tylko po to, by odkryć, że zostały skierowane na seks z panem Raniere.

Kobiety, nazywane „niewolnicami”, potrzebowały pozwolenia na jedzenie i regularnie musiały przekazywać materiały dodatkowe, takie jak filmy o treści erotycznej, których nieustannie obawiały się, że zostaną ujawnione. Prokuratorzy nazwali to wymuszeniem.

Jury skazało pana Raniere latem ubiegłego roku po sześciotygodniowym procesie. Prokuratorzy oskarżyli go o wymuszanie haraczy, stosując statut, który posłużył do rozbicia rodzin mafijnych w Nowym Jorku. Oprócz handlu seksualnego, ława przysięgłych uznała go za winnego przestępstw obejmujących pornografię dziecięcą, pracę przymusową, kradzież tożsamości i utrudnianie wymiaru sprawiedliwości.

Prokuratorzy powiedzieli w dokumentach sądowych, że pan Raniere zasługuje na dożywocie, karę, która jest zwykle zarezerwowana dla spraw dotyczących śmierci lub morderstw.

Prawnicy pana Raniere argumentowali, że nikt nie został „postrzelony, dźgnięty, uderzony pięścią, kopnięty, spoliczkowany ani nawet krzyczący”. Twierdzili, że to nie była typowa sprawa przestępczości zorganizowanej, a pan Raniere nie powinien dostać więcej niż 15 lat więzienia.

„Nikt nigdy nie zeznał, że dołączył do gangu narkotykowego, rodziny Genovese lub kartelu, ponieważ sądził, że w ten sposób może uczynić świat lepszym lub wnieść wyższy poziom człowieczeństwa sobie i innym”, jego prawnicy napisał.

Prokuratorzy powiedzieli, że niechęć pana Raniere’a do przyjęcia odpowiedzialności i jego pogarda dla swoich ofiar pokazały, że wyrok dożywocia jest jedynym sposobem, aby powstrzymać go przed skrzywdzeniem większej liczby ludzi.

Do dziś pan Raniere ma wielu zwolenników, którzy uważają, że został niesłusznie skazany i twierdzą, że każda działalność w Nxivm dotyczyła dorosłych. Dziesiątki napisały do ​​sądu listy, wzywając do złagodzenia kar.

Sam pan Raniere nie wyraził żalu, oskarżając sędziego federalnego Nicholasa G. Garaufisa o korupcję i żądając nowego procesu.

„Nie żałuje swojego postępowania ani wyborów” – napisali jego prawnicy w postępowaniu sądowym w zeszłym miesiącu, dodając, że „zamierza walczyć w tej sprawie z całych sił, przekonany, że pewnego dnia zostanie usprawiedliwiony”.

W ostatnich miesiącach Raniere przewodził kampanii mającej na celu obalenie jego przekonania. Polecił swoim zwolennikom stworzyć podcast na temat jego sprawy i zorganizować konkurs, aby znaleźć błędy w jego oskarżeniu w zamian za nagrodę pieniężną w wysokości 25 000 dolarów.

Firma została w dużej mierze ufundowana przez dziedziczkę fortuny monopolowej Seagram, Clare Bronfman, która wydała ponad 100 milionów dolarów ze swojego spadku, aby pozwać wrogów pana Raniere i wesprzeć organizację. Kupiła nawet wyspę na Fidżi, którą przywódcy Nxivm używali jako schronienia.

Jedną z najlepszych rekruterów Nxivm była Allison Mack, była aktorka telewizyjna znana z roli w „Smallville”, której znakomite referencje pomogły wprowadzić do organizacji gwiazdy Hollywood. Dalajlama przemawiał kiedyś na imprezie Nxivm.

Pan Raniere został oskarżony wraz z pięcioma kobietami z jego wewnętrznego kręgu, w tym panią Bronfman i panią Mack. Każdy z nich przyznał się do winy przed rozprawą.

Pani Bronfman została w zeszłym miesiącu skazana na ponad sześć lat więzienia za rolę w Nxivm. Pozostali nie mają jeszcze dat wyroku.

Grupa twierdziła, że ​​pan Raniere był geniuszem z jednym z najwyższych wyników IQ na świecie.

W rzeczywistości, jak powiedzieli prokuratorzy, ukończył ze średnią 2,26 punktów w Rensselaer Polytechnic Institute w Troy w stanie Nowy Jork, po niezaliczeniu niektórych zajęć z matematyki i przedmiotów ścisłych, którymi się później chwalił.

Wielu członków Nxivm nigdy nie miało stosunków seksualnych z panem Raniere, ale byli zmuszeni płacić za coraz więcej zajęć, czasem zaciągając w tym celu długi. Pewna para oszacowała, że ​​wydała 300 000 dolarów na kursy Nxivm i została zmuszona do ogłoszenia upadłości, podali prokuratorzy.

Od czasu współzałożenia firmy Nxivm przez pana Raniere’a w 1998 r., Około 18 000 osób wzięło udział w kursach w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Kanadzie.