Jak dostałeś się do technologii?

Poszedłem na uniwersytet i wybrałem księgowość – byłem dobry z liczbami. Ale musiałem wybierać fakultatywne, a to dało możliwość zrobienia oprogramowania i zakochałem się w tym. To była dziedzina na poziomie, ponieważ tworzenie oprogramowania było tak nowe – wszyscy uczyliśmy się w tym samym czasie. Więc zmieniłem kierunek – jestem w IT od 20 lat

Nie jest to łatwe dla kobiety zajmującej się technologią, a zwłaszcza kobiety kolorowej, prawda?

Miałem sporo niepowodzeń i trudności. Niezależnie od tego, czy jest to świadome, czy nieświadome, ludzie zatrudniają ludzi, którzy wyglądają jak oni, a to zazwyczaj mężczyźni. Straciłem okazje, ale podniosłem się i poszedłem do organizacji, które chciały, żebym z nimi pracował.

Czy coś się zmienia?

Nie sądzę, aby w tradycyjnej technologii wiele się zmieniło – brak możliwości, brak elastyczności siły roboczej. W niektórych przypadkach kobietom trudno się dopasować. Ale w przypadku sztucznej inteligencji to nowy obszar.

Dlaczego?

Wymaga zindywidualizowanej pracy – samodzielnie budujesz modele, trenujesz te modele, budujesz algorytmy. Możesz to zrobić znacznie więcej w swoim wolnym czasie. Musisz tylko uzbroić się w cierpliwość i nauczyć model komputerowy wszystkiego, co wie – jest jak dziecko. To nie jest tradycyjne IT – nie musisz siedzieć w biurze. Niektórzy wolą położyć dzieci do łóżka, a następnie wykonać pracę. Byłem jedną z tych osób w poprzednim życiu.

Jak wykorzystałeś swoją firmę, aby pomóc kobietom?

Mamy 21 osób (13 w Australii, 8 na morzu), z których osiem to kobiety. Przed Covid pracowaliśmy w domu dwa dni, aw biurze trzy dni. Chciałem przyciągać talenty i chciałem przyciągnąć kobiety – i ojców. Teraz wchodzimy do biura tylko w środy.

Kiedy pierwsza kobieta zaczęła z nami, zmieniłem układ w biurze. Mężczyźni pracowali na otwartej przestrzeni, a ja byłem w biurze. Wyprowadziłem się na otwartą przestrzeń, żeby nie była sama. Wszyscy musimy podejmować świadome decyzje dotyczące sposobu poruszania igłą. Jest na to wiele sposobów i to mój sposób.

Czy uważasz, że fakt, że tak wiele firm na całym świecie musiało odejść na odległość, może okazać się korzystną rzeczą dla kobiet pracujących, a zwłaszcza zajmujących się technologią?