Badanie przeprowadzone przez Centers for Disease Control and Prevention, opublikowane w lutym, dotyczyło szczepionek Pfizer-BioNTech i Moderna i wykazało, że 79% skutków ubocznych zgłaszanych agencji pochodziło od kobiet, mimo że tylko 61% szczepionek było podawany kobietom.

Możliwe, że kobiety częściej zgłaszają skutki uboczne niż mężczyźni – powiedziała dr Sabra L. Klein, profesor mikrobiologii molekularnej i immunologii w Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health. Lub, dodała, kobiety mogą w większym stopniu doświadczać skutków ubocznych. – Nie jesteśmy pewni, co to jest – powiedziała.

Jeśli kobiety faktycznie mają więcej skutków ubocznych niż mężczyźni, może istnieć biologiczne wyjaśnienie: kobiety i dziewczęta mogą wytwarzać nawet dwa razy więcej przeciwciał po otrzymaniu szczepionki przeciw grypie i szczepionce przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. prawdopodobnie ze względu na mieszankę czynników, w tym hormony rozrodcze i różnice genetyczne.

Badanie wykazało, że przez prawie trzy dekady kobiety były odpowiedzialne za 80 procent wszystkich dorosłych reakcji alergicznych na szczepionki. Podobnie CDC poinformowało, że większość reakcji anafilaktycznych na szczepionki Covid-19, choć rzadkie, wystąpiła u kobiet.

W liście opublikowanym w New England Journal of Medicine opisującym doświadczenia osób, które miały zaczerwienienie, swędzenie i obrzęk, które zaczęły się od czterech do 11 dni po pierwszym podaniu szczepionki Moderna, 10 z 12 pacjentów to kobiety. Nie jest jednak jasne, czy kobiety są bardziej podatne na ten problem.

Dr Klein powiedział, że jeśli masz łagodne skutki uboczne, takie jak ból głowy lub niska gorączka, to właściwie dobrze, ponieważ oznacza to, że twój układ odpornościowy przyspiesza. Brak skutków ubocznych nie oznacza jednak, że szczepionka nie działa.

Możesz podzielić się swoimi objawami lub obawami za pośrednictwem aplikacji CDC V-safe, która rejestruje objawy i zapewnia badania lekarskie po szczepieniach. Zgłoszenia o znaczeniu medycznym wysłane przy użyciu sejfu V-safe zostaną uzupełnione telefonem od przedstawiciela.