Kampania mająca na celu utworzenie muzeum latynoskiego rozpoczęła się w 1994 roku po tym, jak raport wykazał, że Smithsonian „wykazuje wzór umyślnego zaniedbania” wobec Latynosów, którzy stanowili 18 procent populacji USA w 2017 roku, według Pew Research Center. W odpowiedzi w 1997 r. Muzeum utworzyło Smithsonian Latino Center, aw 2008 r. Kongres upoważnił komisję do zbadania problemu, który ostatecznie zalecał utworzenie muzeum o powierzchni 310 000 stóp kwadratowych w National Mall.

Muzeum historii kobiet napotkało podobne przeszkody. Susan Collins, republikanka stanu Maine, była jedną z trzech senatorów, którzy w 2003 r. Przedstawili ustawę o jej utworzeniu, ale dopiero w 2014 r. Komisja Kongresu Zalecana budowanie Amerykańskiego Muzeum Historii Kobiet w widocznym miejscu w Waszyngtonie.

Ale nawet po tym, jak oba muzea otrzymają zielone światło, prawdopodobnie minie jeszcze kolejna dekada, zanim zostaną otwarte. Ustawodawcy muszą jeszcze przeznaczyć fundusze zarówno na fizyczne budynki, jak i na zakup przedmiotów do swoich kolekcji. W przypadku Muzeum Historii i Kultury Afroamerykanów, które zostało otwarte w 2016 r., Od uchwalenia ustawy powołującej to muzeum w 2003 r. Upłynęło 13 lat na jego otwarcie.

Ustawodawcy, którzy w przeszłości wyrażali zaniepokojenie propozycjami utworzenia muzeów, powiedzieli, że Smithsonian powinien skupić się na ulepszeniu swoich istniejących muzeów. W raporcie Kongresu oszacowano, że muzeum latynoskie będzie kosztować 600 milionów dolarów, a Kongresowe Biuro Budżetowe oszacowało w zeszłym roku, że muzeum historii kobiet o powierzchni 350 000 stóp kwadratowych kosztowałoby 375 milionów dolarów.

Muzeum Afroamerykańskie o powierzchni 400 000 stóp kwadratowych, które kosztowało 540 milionów dolarów, zostało sfinansowane w ramach partnerstwa 50-50, w ramach którego rząd przekazał połowę pieniędzy potrzebnych na jego projekt i budowę, a drugą połowę zebrano z prywatnych darowizn. Oczekuje się, że oba nowe muzea będą korzystać z tego samego modelu finansowego.

Henry R. Muñoz III, były prezes Smithsonian Latino Center, który od dawna wspiera utworzenie muzeum latynoskiego, powiedział, że głosowanie jest krokiem naprzód dla narodu. „Członkowie Kongresu mogą powiedzieć, że pójdziemy naprzód, gdy wychodzimy z bardzo kontrowersyjnego okresu, kiedy Latynosom mówi się, że w ogóle tu nie należą -„ idź do domu ”- nie jest dla mnie stracone” – powiedział.

„Mam nadzieję, że jestem w pobliżu wystarczająco długo, aby to zobaczyć” – dodał 61-letni Muñoz. „Nie sądzę, żeby to trwało dziesiątki lat”.