Gdy w poniedziałek rano dotarła do niej wiadomość o jej nagrodzie, inne aktorki i fanki w Korei Południowej zalały media społecznościowe swoim ulubionym suchym humorem pani Youn.

„W tym roku mam 67 lat i po raz pierwszy mam 67 lat” – zacytowała aktorka Kim Hye-soo, jak powiedziała pani Youn. „To nasz pierwszy raz w tym życiu, więc nie możemy powstrzymać się od żalu i bólu”.

Przemówienie pani Youn z akceptacją Oscara stało się wirusowe ze względu na charakterystyczną, żartobliwą postawę. Nagrodę wręczył Brad Pitt, którego firma produkcyjna sfinansowała film. „Pan. Brad Pitt, wreszcie miło cię poznać! ” – powiedziała do amerykańskiej supergwiazdy. „Gdzie byłeś, kiedy kręciliśmy w Tulsie?”

„Minari” przedstawia koreańską rodzinę walczącą o życie jako rolnik na wsi w Arkansas w latach 80. XX wieku, kiedy wielu biednych Koreańczyków wyjechało do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu lepszego życia. To drugi film o Koreańczykach, który przeszedł do historii podczas rozdania Oscarów, po „Pasożytnictwie” w reżyserii Bong Joon Ho, który zdobył w zeszłym roku cztery Oscary.

„Pasożyt” zarobił ponad 10 milionów widzów w ciągu dwóch miesięcy od premiery. Jednym z powodów, dla których „Minari” nie udało się osiągnąć tego samego sukcesu komercyjnego w Korei Południowej, jest fakt, że doświadczenia imigrantów z lat 80., które przedstawia, szybko zanikają.

Obecnie znacznie mniej Koreańczyków emigruje do Stanów Zjednoczonych, a ci, którzy to robią, to zazwyczaj dzieci z bogatych rodzin, które wyjeżdżają tam na studia. To również może się zmienić, ponieważ Koreańczycy obserwują wzrost liczby przestępstw z nienawiści z udziałem ofiar pochodzenia azjatycko-amerykańskiego w Stanach Zjednoczonych.

Ale pani Youn trafiła w akord z Koreańczykami z Południowej Korei w roli Soonji, paskudnej, ale kochającej babci w „Minari”, która przeprowadza się z Korei Południowej do Stanów Zjednoczonych, by opiekować się wnukami. Jej wnuk nie uważa Soonji za „prawdziwą babcię” i narzeka, że ​​„pachnie jak Korea”. Powoli budują więź, grając razem w karty i dzieląc się Mountain Dew, który Soonja wydaje się uważać za zdrowy napój, ponieważ jest zrobiony z „rosy z gór”.