MANILA – Głos 22-letniej aktorki załamał się w zeszłym tygodniu, kiedy mówiła o byciu grożono w Internecie gwałtem. Powiedziała, że ​​martwi się środowiskiem, w którym dorastają jej młode siostrzenice, i wezwała do stworzenia „lepszej przyszłości dla wszystkich”.

W tym tygodniu generał z Filipin powiedział, że jeśli się nie zmieni, może skończyć martwa.

Generał, generał broni Antonio Parlade – de facto szef wojskowej grupy zadaniowej walczącej z długotrwałym powstaniem komunistycznym na Filipinach – skierował swoją krytykę nie na uwagi aktorki Lizy Soberano, ale na forum, na którym zrobiła je: an dyskusja online na temat praw kobiet i dziewcząt zorganizowane przez młodzieżowe skrzydło Gabrieli, ugrupowanie praw kobiet, które zdaniem wojska jest powiązane z komunistyczną partyzantką. (Gabriela zaprzecza oskarżeniu.)

„Liza Soberano, nadal istnieje szansa abdykacji z tej grupy”, generał Parlade powiedział na Facebooku. W przeciwnym razie, powiedział, „spotka ją ten sam los”, co Josephine Ann Lapira, młoda aktywistka, która zginęła w 2017 roku w bitwie między wojskiem a komunistycznymi buntownikami, Nową Armią Ludową.

Komentarze generała wywołały oburzenie użytkowników mediów społecznościowych, liberalnych polityków i Komisji Praw Człowieka, niezależnego organu rządowego.

„Pochodzące od wysokiego rangą urzędnika wojskowego takie oświadczenie jest formą represji i restrykcji, która służy zniechęceniu tych, którzy wypowiadają się w obronie swoich przekonań i orędowników” – powiedziała w piątek członkini komisji ds. Praw, Gwendolyn Pimentel-Gana .

Prawnik pani Soberano, Jun Lim, powiedział, że aktorka była „apolityczna” i oskarżyła generała Parlade o „oznaczenie jej na czerwono” – to znaczy oskarżenie jej o bycie komunistką. „Wyrażanie swojej miłości i szacunku dla kobiet i dzieci jest jej osobistym orędownikiem” – powiedział Lim.

Generał Parlade zaprzeczył, sugerując, że pani Soberano była komunistką, mówiąc, że miał na celu jedynie ostrzeżenie jej przed kontaktowaniem się z bojownikami. Powiedział, że popiera prawa kobiet.

Jednak niektórzy krytycy generała stwierdzili, że jego komentarze odzwierciedlały wrogość wobec kobiet, która jest powszechna w rządzie prezydenta Rodrigo Duterte.

W swoich uwagach na Facebooku generał Parlade ostrzegł również inną filipińską celebrytkę – Catrionę Grey, która wygrała wybory Miss Universe w 2018 roku – przed związaniem się z lewicowymi grupami aktywistów. I oskarżył Angel Locsin, otwartą aktorkę, o udział w rebeliantach.

W szczególności pani Grey głośno wypowiadała się na temat rozprawienia się rządu z organizacjami praw człowieka i przyjęcia przez niego kontrowersyjnej ustawy antyterrorystycznej, która według grup praw człowieka miała na celu stłumienie głosów opozycji.

„Do Lizy i Catriony: przebywanie na pierwszej linii frontu, walczącego obok osób prześladowanych przez normę, która opowiada się za gwałtem, morderstwem i wyzyskiem, jest trudne i bolesne” – powiedziała senator Risa Hontiveros przez telefon.

„Będziemy go od teraz monitorować” – powiedział senator Hontiveros o generale Parlade. „Nie powinien używać swojej władzy jako generał i grozić tym kobietom”.

Pan Duterte, samozwańczy kobieciarz, był wielokrotnie oskarżany o mizoginię. Kiedyś żartował z zbiorowego gwałtu na australijskim misjonarzu podczas zamieszek w więzieniu na południowych Filipinach, mówiąc, że powinien był mieć prawo do udziału.

Nowa Armia Ludowa, zbrojne skrzydło partii komunistycznej w kraju, prowadzi wojnę partyzancką od 1969 roku. Pan Duterte, który nazywa siebie lewakiem i który kiedyś studiował pod kierunkiem założyciela partii, Jose Marii Sisona, namawiał buntowników do negocjacji wkrótce po objęciu urzędu i miał nadzieję sfinalizować układ pokojowy przed ustąpieniem w 2022 r.

Ale stosunki zepsuły się, a rebelianci i wojsko oskarżali się nawzajem o dalsze podsycanie przemocy. Pan Duterte zerwał rozmowy pokojowe i powiedział, że wznowi je tylko wtedy, gdy pan Sison wróci na Filipiny z narzuconego sobie wygnania w Holandii.

Gabriela, najważniejsza w kraju organizacja zajmująca się prawami kobiet, zaprzeczyła powiązaniom z partią komunistyczną lub rebeliantami. Arlene Brosas, filipińska prawniczka, która jest członkiem Gabrieli, powiedziała, że ​​wojsko używa „przeformułowanego scenariusza” do ataku na grupę.

„Nasze 20 lat promowania praw kobiet i dzieci w Kongresie i poza nim nie może być umazane przez ich powtarzające się kłamstwa” – powiedziała.

Pani Soberano jest popularną aktorką filmową i telewizyjną, której przełomem był „Forevermore”, opera mydlana w sieci ABS-CBN. W piątek ABS-CBN wydał oświadczenia popierające zarówno panią Soberano, jak i panią Locsin, która również pojawia się w sieci.

W dyskusja online w zeszłym tygodniu, Pani Soberano była wzruszona, gdy mówiła o wspierających wiadomościach, które otrzymała od kobiet po złożeniu skargi kryminalnej przeciwko osobie, która rzekomo opublikowała groźbę gwałtu w mediach społecznościowych.

„Płakałam, kiedy wysyłali mi te wiadomości” – powiedziała – „ponieważ nie zdawałam sobie sprawy, ile kobiet walczy, by stanąć w obronie siebie”.