W filmie zatytułowanym „Vlog, który sprawia, że ​​chcesz posprzątać”, Południowokoreański twórca YouTube Kim Sang-mi pokazuje widzom, jak radzić sobie z brudem z parapetu za pomocą pałeczek i ściereczki do czyszczenia oraz jak zdezynfekować dom za pomocą mieszanki soju i plasterków cytryny.

Ale potem, po kilku minutach filmu, pani Kim nieoczekiwanie obraca się, z coraz większym sentymentem do bycia matką i kobiecości. „Nawet jeśli jesteś czyjąś żoną i matką, nie rezygnuj z własnego szczęścia” – czytamy w podpisie filmu, który ma ponad 4,7 miliona wyświetleń.

Pani Kim, 34 lata, należąca do Haegreendal alias, który stworzyła, aby nawiązywać do jej kariery niezależnej ilustratorki i jej pseudonimu z dzieciństwa „Moon” jest jedną z wielu południowokoreańskich twórczyń, które stworzyły w YouTube gatunek ambitnych filmów, które pokazują proste przyjemności związane z utrzymaniem czystego, zorganizowanego i pełnego jedzenia w domu. Można by to nazwać duńskim hygge spotyka się z deklutteringiem Marie Kondo; filmy zalecają minimalizm i ujawniają radość z cichej domowej rodziny.

Z prawie dwoma milionami subskrybentów kanał pani Kim jest jednym z najpopularniejszych w swoim rodzaju. Inne kanały mają podobną formułę: pomysłowo skomponowane sceny z uspokajającą muzyką w tle, nieostrymi filtrami i sentymentalnymi podpisami z obrazami podlewanych roślin, siekania warzyw i składania czystej piżamy. Te filmy zaczęły pojawiać się w Internecie przed pandemią, ale w ciągu ostatniego roku stały się coraz bardziej popularne.

Wiele filmów jest nakręconych z minimalnym dialogiem, a większość twórców działa pod aliasami i ukrywa twarze, aby chronić swoją prywatność. „Chcę skupić się na pokazywaniu moich działań i życia, a nie twarzy” – napisał w e-mailu Lee Dah-yeon, lat 30, którego kanał YouTube Ondo ma ponad milion subskrybentów. „Nie chcę być sławny. Chcę dzielić normalne, codzienne życie ”.

Bak Hae-ri z kanału Sueddu, jest popularny wśród młodych, samotnych kobiet. Ona napisał książkę o byciu domownikiem, „23, and I Live Alone Now”. W swoich filmach 27-letnia pani Bak pokazuje widzom, jak gotować posiłki dla jednej osoby i spędzać czas w samotności, wykonując czynności takie jak malowanie, porządkowanie czy reorganizacja komody.

Treści pani Bak przemawiają do kobiet z tak zwanego pokolenia sampo, rosnącej liczby młodych dorosłych, którzy odrzucają trzy filary dorosłego życia w koreańskim społeczeństwie – zaloty, małżeństwo i dzieci – na rzecz niezależności i wolności finansowej.

Najnowsze statystyki w Korei Południowej pokazują, że kobiety w gospodarstwach domowych o dwóch dochodach inwestowały średnio dwie godziny i 13 minut dodatkowych prac domowych dziennie, w porównaniu z ich partnerami płci męskiej, zgodnie z danymi opublikowanymi przez rząd Korei Południowej z 2019 roku.

Jednak atrakcyjność tych filmów rozciąga się poza Koreę Południową. W Atlancie Ebony Okeke odkryła Haegreendal po ślubie dwa lata temu. Zainspirowała ją, by opublikować filmy o prowadzeniu domu na swoim kanale YouTube i „wypełnić lukę” wśród czarnych twórców tworzących takie filmy.

„Nie wierzę w odwracanie ról płciowych, umniejszanie ich czy zachęcanie do„ albo-albo ”- powiedziała 23-letnia pani Okeke. „Myślę, że bez względu na to, jaką karierę wybierze kobieta, czy to w korporacji, czy w życiu domowym, obydwa wybory zawodowe powinny być doceniane, cenione i szanowane.”

Amy Lee, która zajmuje się rekrutacją do służby zdrowia w Nowym Jorku, znalazła kanał pani Bak podczas pandemii z powodu rekomendacji YouTube. Przyciągnął ją sposób, w jaki przyziemne czynności, takie jak gotowanie i sprzątanie, zostały potraktowane jak w kinie. „To sprawiło, że doceniłam codzienną rutynę, sprzątanie i produktywność” – powiedziała 25-letnia Lee.

Kyung Lim, niezależna projektantka techniczna mody z Cambridge w Anglii, powiedziała, że ​​może odnieść się do filozofii pani Bak „mniej znaczy więcej”. „Jestem fanem jej minimalistycznego stylu życia” – powiedziała 38-letnia Lim. „To bezproblemowe”.

Yoon Soo-yeon, asystent profesora socjologii na Sonoma State University w Kalifornii, którego badania koncentrują się na rodzinie i równości płci w Korei Południowej, powiedział, że treść może wspierać paradygmat płci, zgodnie z którym kobiety są głównymi kucharzami, gospodyniami i opiekunami w domu.

„Wzmacnia tradycyjne role płciowe i wyidealizowany pogląd mężczyzny na kobietę jako żonę i matkę w patriarchalnym społeczeństwie” – powiedziała.

Ale pani Yoon zwróciła również uwagę, że ogromna różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Korei Południowej oznacza, że ​​najczęściej kobieta staje się domyślną gospodynią domową, biorąc pod uwagę jej niższe wynagrodzenie.

„Równość płci w Korei Południowej wzrosła w przypadku kobiet od lat 70-tych i obecnie kobiety mogą być w lepszej sytuacji, ale według standardów międzynarodowych są nadal niskie” – powiedziała pani Yoon.

Ze swojej strony twórcy powiedzieli, że po prostu lubią banały związane z prowadzeniem domu, czy to przy robieniu dobrego jedzenia, czy utrzymywaniu czystości w domu. „Chcę przełamać powszechne założenie, że sprzątanie i gotowanie w domu to tylko zadanie dla pasywnych kobiet lub gospodyń domowych” – napisał 25-letni Park Hyo-ju z kanału Nyangsoop w e-mailu. Na swoim kanale publikuje filmy o życiu w jej uroczym domku na wsi w Korei Południowej, gdzie piecze tarty truskawkowe, rysuje olejnymi pastelami i bawi się ze swoim kotem, Taco.

„Robię to, co robię, ponieważ uwielbiam gotować, sprzątać i organizować swój dom” – powiedziała 34-letnia Sue Yun z kanału YouTube Hamimommy. Pani Yun przebywa obecnie na trzyletnim urlopie naukowym w Korean Air, gdzie zarządzała sojuszem i operacjami lotniczymi, aby opiekować się swoją córką.

Pokazuje widzom, jak poddać recyklingowi zużyte fusy z kawy, aby usunąć tłuszcz z patelni i przerobić stare swetry do dziecięcej torby. I chociaż jej mąż rzadko pojawia się przed kamerą, aby pomagać w obowiązkach domowych, pani Yun powiedziała, że ​​jest za kulisami i opiekuje się ich córką, gdy ona kręci i montuje.

„Inni ludzie nie oczekują ode mnie tego, ponieważ jestem kobietą” – powiedziała pani Yun. “To mój wybór.”