Jako nowo przybyła imigrantka Navratilova została w 1975 roku nazwana „chodzącą delegatką do rzucającej się w oczy konsumpcji” przez The New York Times. W artykule opisano:

Nosi płaszcz z szopa pracza za dżinsy za 30 dolarów i kwiecistą bluzkę z butiku Giorgio’s w Hollywood. Nosi cztery pierścionki i inną biżuterię, w tym złoty naszyjnik z diamentową wstawką w kształcie cyfry 1. W szafie znajdują się buty i torebka, które zwykle symbolizują status. Jest właścicielką sportowego coupe Mercedes-Benz 450SL za 20 000 dolarów.

Została przez Norę Ephron nazwana jęcząca i płacząca i stanowiła zagrożenie dla jej sportu, ponieważ była o wiele lepsza od wszystkich innych.

Po tym, jak Navratilova skrytykowała rząd swojego adoptowanego kraju, Connie Chung zasugerowała w wywiadzie dla CNN, aby wróciła do Czechosłowacji.

„Zawsze była uparty i zawsze pryncypialna” – powiedziała Pam Shriver, bliska przyjaciółka Navratilovej i wieloletnia partnerka w deblu. „Byłoby wspaniale dla niej i jej fanów, gdyby jej głos nie był filtrowany”.

Mary Carillo, była zawodniczka i komentatorka tenisa, pamięta, jak jako nastolatka była obok Navratilovej w szatni w klubie tenisowym West Side w Forest Hills i zauważyła wyrzeźbione ramiona „z uniesionymi żyłami i umięśnionymi mięśniami, które ledwo trzymają je razem”.

„Była mądra, szybka, zabawna i emocjonalna, a gra była tak silna i asertywna, że ​​wydawało się, że fani automatycznie poczuli potrzebę kibicowania kobiecie w sieci” – powiedział Carillo. — Tak jak gra Martiny nie była… co? Kobiecy? Targi? To doprowadzało mnie do szału.

Wymień cechy, które pozwalają profesjonalnemu sportowcowi wyjść poza grę. Publicznie kwestionuje władzę? Bycie gejowską supergwiazdą? Zmieniasz sposób, w jaki ludzie grają i trenują dla swojego sportu? Navratilova zaznaczyła każde pole.

Była ćwierćfinalistką Wimbledonu latem 1975 roku, kiedy komunistyczny rząd jej kraju decydował, czy zezwolić jej na udział w United States Open w Nowym Jorku później tego roku. Nienawidziła nie być w stanie wyrazić swoich myśli lub powiedzieć komukolwiek o swoim pociągu seksualnym do kobiet.