Nowe badanie sugeruje, że nieregularne cykle miesiączkowe mogą wiązać się z przedwczesną śmiercią.

Badacze obserwowali 79 505 kobiet biorących udział w dużym długoterminowym badaniu zdrowia. Kobiety opisywały długość i regularność swoich cykli w wieku od 14 do 17 lat, od 18 do 22 i od 29 do 46 lat. Na początku żaden z nich nie miał historii chorób układu krążenia, raka ani cukrzycy. Plik badanie jest w BMJ.

W ciągu 24 lat obserwacji było 1975 zgonów przed 70 rokiem życia, w tym 894 z powodu raka i 172 z powodu chorób układu krążenia.

W każdym wieku, w porównaniu z kobietami o regularnych okresach o średniej długości (26 do 31 dni), kobiety z nieregularnymi lub dłuższymi cyklami były bardziej narażone na przedwczesną śmierć. Na przykład kobiety, które zawsze miały nieregularne miesiączki w wieku od 18 do 22 lat, miały 37% większe ryzyko wczesnej śmiertelności, a kobiety z cyklami o długości 40 dni lub więcej miały 34% większe ryzyko.

Młodsze kobiety miały zwiększone ryzyko zgonu z powodu raka, ale nie z powodu chorób układu krążenia, podczas gdy u starszych kobiet ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych było wyższe.

„Co ważne, te skojarzenia nie są ograniczone do zespołu policystycznych jajników lub innych schorzeń ginekologicznych lub endokrynologicznych, które mogą powodować nieregularne miesiączki” – powiedział starszy autor, dr Jorge E. Chavarro, profesor medycyny na Harvardzie.

Badanie dotyczyło diety, ćwiczeń fizycznych, lęku, depresji i wieku pierwszej miesiączki lub menopauzy.