Cztery lata później trudno nie poczuć niepokojącego uczucia déjà vu. Po raz kolejny sondaże pokazują potencjalnie historyczną lukę między płciami w wyborach prezydenckich. Dziennikarze donoszą o wszystkich kobietach Trump wyłączył się. Ostatnio sprawdzałem, FiveThirtyEight dał Trump miał 13 procent szans na zwycięstwo, prawie dokładnie takie same szanse, jakie miał trzy tygodnie przed wyborami w 2016 roku. Aby Ameryka przetrwała jako liberalna demokracja, tym razem musi być inaczej. Czy to jest?

Longwell, który w ciągu ostatnich trzech lat przeprowadził około 50 grup fokusowych, w większości z udziałem kobiet, uważa, że ​​tak. „Widziałam, jak ci ludzie odchodzą w czasie rzeczywistym”, mówi o relacji uczestników z Trumpem. I „spadł z klifu w okolicach Covid, plus spowolnienie gospodarcze i George Floyd”.

Jak mówi Longwell, niektórzy wyborcy Trumpa zwrócili się przeciwko niemu niemal natychmiast po wyborach, ale wielu innych nadal go wspierało, mimo że nie lubili go osobiście. „Powiedzieli, że jest narcyzem, powiedzieli, że jest tyranem, ale też nie lubią Demokratów, nie lubią mediów, niczego nie ufają i trzymali się” – powiedziała.

Potem niekompetencja Trumpa wróciła do domu. „Gdy wybuchła pandemia, kiedy pojawiły się osobiste konsekwencje dla ich życia, nastąpiła absolutna zmiana w sposobie mówienia o Donaldzie Trumpie” – powiedział Longwell.

W grupach fokusowych zaczęła słyszeć „tonę bólu”. Osoby, które przeżyły raka z osłabionym układem odpornościowym, bały się wyjść z domu, ponieważ ludzie w ich społeczności nie nosili masek. „Albo mają małe dzieci, które nie są w szkole, albo ktoś z ich rodziny jest na urlopie, albo nie mogli iść zobaczyć się ze zmarłym rodzicem” – powiedziała.

Utrata miejsc pracy przez kobiety z powodu Covid była niezwykle nieproporcjonalna; tylko we wrześniu około 617 000 kobiet w wieku 16 lat i starszych opuścił siłę roboczą, prawie osiem razy więcej mężczyzn. Ponosili ciężar zamkniętych szkół. Jak niedawno poinformowała Jessica Grose w The New York Times, badanie Pandemic Parenting Study, które śledzi ponad 100 matek z Indiany, odkryło narastające konflikty małżeńskie dotyczące opieki nad dziećmi.

„Matki obwiniają siebie za te konflikty i czują się odpowiedzialne za ich ograniczenie, w tym poprzez opuszczenie siły roboczej, rozpoczęcie stosowania leków przeciwdepresyjnych lub ignorowanie własnych obaw związanych z Covid-19”, powiedział jeden najnowszy artykuł opierając się na danych z badania. Nic z tego nie można oddzielić od załamania się poparcia kobiet dla Trumpa.