Na Południu jej niesamowita, bardzo amerykańska historia mogła napotkać opór ze strony tych, którzy patrzą na nią krzywo, nawet jeśli nigdy jej nie wypowiadali. W południowych stanach, z godnymi uwagi wyjątkami w Teksasie i Florydzie, tak się stało najmniej imigrantów i ich mieszkańcy najbardziej przeciwny do małżeństwa międzyrasowego.

Większość stanów południowych nie jest stanami wahadłowymi, ale wydaje mi się, że podczas gdy głosowanie ma największe znaczenie w stanach, amorficzne „uczucia”, jakie ludzie odczuwają w stosunku do kandydata, pozytywne lub negatywne, przekraczają stany i obmywają cały kraj.

Podobnie jak w przypadku wielu ludzi rasy mieszanej w Ameryce, Harris dokonał wyborów dotyczących tożsamości, które łączą ją z określonymi częściami siebie, znajdując sposób na stworzenie jedności z dwojga.

Harris zdecydował się uczęszczać na historycznie czarny uniwersytet i wstąpić do prominentnego i potężnego stowarzyszenia Czarnych. To ustawienie powinno zapewnić jej dobrą pozycję w stosunku do wielu Czarnych, zwłaszcza kobiet. Ale należy to zważyć z faktem, że niektórzy inni Czarni, szczególnie Czarni mężczyźni, nadal mają prawdziwe zastrzeżenia co do jej kariery prokuratorskiej.

To jest coś, na co warto zwrócić uwagę. Chociaż Czarni jako grupa konsekwentnie głosują w przeważającej większości na demokratycznych kandydatów na prezydenta, w ostatnich wyborach rośnie przepaść między Czarnymi mężczyznami i czarnymi kobietami. Według sondaży wyjściowych z 2008 roku, ta luka była tylko jeden punkt procentowy. W 2012 roku tak było dziewięć punktów procentowych. W 2016 roku tak było 12 punktów procentowych.

W tym okresie poparcie czarnych kobiet dla kandydatki Demokratów utrzymywało się na względnie stałym poziomie, od 96 do 94 procent. To wsparcie Czarnych mężczyzn znacznie spadło.

Rekord Harrisa w Senacie jest wzorowy, w tym w kwestii sprawiedliwości społecznej. Gdyby oceniała ją tylko ten rozdział swojego życia, a nie poprzedni, to wszystko byłoby bez znaczenia. Ale oczywiście wiemy, że tak się nie stanie.