Jednak niektórzy eksperci uważają, że panel wyolbrzymiał szkody wynikające z częstszych badań. Odpowiedni harmonogram badań przesiewowych może się różnić w zależności od lekarza i pacjenta, i stał się dość zagmatwany.

„Wiele kobiet może nawet nie zdawać sobie sprawy z tych wytycznych lub tego, że mogą mieć jakiekolwiek wady mammografii i że mają możliwość rozpoczęcia badań przesiewowych w wieku 45 lub 50 lat” – mówi dr Jennifer L. Marti, adiunkt chirurgii w Weill Cornell Medicine, który kierował nowym badaniem, powiedział w wywiadzie. „W prawie każdym innym kraju kobiety zaczynają od 50 roku życia”.

Chociaż wiele kobiet może założyć, że „zalety badań przesiewowych w kierunku raka piersi przeważają nad szkodami”, mówi dr Marti, nie zawsze dotyczy to kobiet, które nie są narażone na podwyższone ryzyko.

Dr Marti i jej współautorzy, Mark Lee i Neal Patel, dwaj badacze Weill Cornell, postanowili przeanalizować zalecenia opublikowane na stronach internetowych około 606 ośrodków zajmujących się rakiem piersi w Stanach Zjednoczonych. Okazało się, że 376 ośrodków – ponad połowa – wydało zalecenia różniące się od zaleceń amerykańskiej grupy zadaniowej, mówiąc, że kobiety o średnim ryzyku raka piersi powinny rozpocząć obrazowanie w wieku 40 lat.

A 347 ośrodków stwierdziło, że kobiety powinny nie tylko rozpoczynać pracę w wieku 40 lat, ale także co roku kontynuować.

Bardziej rygorystyczne badania przesiewowe mogą być odpowiednie dla niektórych grup wysokiego ryzyka, takich jak Żydówki aszkenazyjskie, które są bardziej narażone na mutacje narażające je na raka piersi i jajnika, oraz czarne kobiety, które prawdopodobnie były niedostatecznie reprezentowane w badaniach przesiewowych w mammografii. – powiedziała Marti.

Kobiety, które chcą pomóc w ocenie swojego indywidualnego ryzyka przy podejmowaniu decyzji o badaniach przesiewowych, mogą skorzystać z narzędzia internetowego opracowanego przez dr Margaret Polaneczky, ginekologa z Weill Cornell Medicine i Elenę Elkin, naukowiec z Memorial Sloan Kettering Cancer Center – zasugerował dr Marti.

Jeśli chodzi o mnie, od jakiegoś czasu mam plan dwuletni. Wykonuję regularne samobadania piersi, mam też kliniczne badania piersi. Więc chociaż poczułem odrobinę irracjonalnego poczucia winy po otrzymaniu SMS-ów, uprzejmie poprosiłem recepcjonistkę, aby przestała dzwonić. Obiecałem, że będę w kontakcie.