WASZYNGTON – Szef NAACP bez ogródek ostrzegł prezydenta elekta Josepha R. Bidena Jr., kiedy pan Biden spotkał się w tym tygodniu z przywódcami praw obywatelskich w Wilmington.

Nominacja Toma Vilsacka, byłego sekretarza rolnictwa w administracji Obamy, do ponownego kierowania departamentem rozwścieczy czarnych rolników i zagrozi demokratycznym nadziejom na wygranie dwóch wyborów do Senatu w Gruzji, powiedział Derrick Johnson panu Bidenowi.

„Były sekretarz Vilsack mógł mieć katastrofalny wpływ na wyborców w Gruzji” – ostrzegł pan Johnson, zgodnie z nagraniem dźwiękowym spotkania uzyskane przez The Intercept. Pan Johnson powiedział, że nagłe zwolnienie przez pana Vilsacka popularnego urzędnika czarnego departamentu w 2010 r. Było nadal zbyt surowe dla wielu czarnych rolników, pomimo późniejszych przeprosin pana Vilsacka i oferty ponownego zatrudnienia jej.

Pan Biden natychmiast zignorował ostrzeżenie. W ciągu kilku godzin jego decyzja o mianowaniu pana Vilsacka na stanowisko kierownika Departamentu Rolnictwa wyciekła, rozgniewając tych samych aktywistów, z którymi właśnie się spotkał.

Ten odcinek był tylko jednym z fragmentów skoordynowanej kampanii aktywistów, żądającej od prezydenta elekta spełnienia obietnicy, że jego administracja „będzie wyglądać jak Ameryka”. Podczas ich spotkania pan Johnson i grupa wezwali również pana Bidena do nominowania prokuratora generalnego Czarnych i nazwania „cara” praw obywatelskich Białego Domu.

Presja na demokratycznego prezydenta elekta jest intensywna, mimo że jego wysiłki na rzecz zapewnienia różnorodności etnicznej i płci wykraczają już daleko poza działania prezydenta Trumpa, który nie traktował różnorodności jako priorytetu i często wybierał swoich najwyższych urzędników, ponieważ wyglądali na takich. I nadchodzi ze wszystkich stron.

Kiedy pan Biden nominował w tym tygodniu pierwszego Czarnego mężczyznę do kierowania Pentagonem, kobiety płakały. Zwolennicy LGBTQ są ​​rozczarowani, że pan Biden nie powołał jeszcze do swojego gabinetu prominentnego członka ich społeczności. Grupy latynoskie i azjatyckie szukają takich samych prac.

Sojusznicy prezydenta elekta zauważają, że przeszedł on już do historii. Oprócz nominowania emerytowanego generała Lloyda J. Austina III na pierwszego czarnego sekretarza obrony, wybrał kubańskiego imigranta do kierowania Departamentem Bezpieczeństwa Wewnętrznego, pierwszą kobietą sekretarza skarbu, czarnoskórą kobietą w Housing and Urban Departament Rozwoju i syn meksykańskich imigrantów, który ma służyć jako sekretarz zdrowia i usług społecznych.

Ale wprowadzenie gabinetu pana Bidena i wyborów w Białym Domu wywołało niepokój wśród wielu elementów partii. Podczas gdy niektórzy twierdzą, że wydaje się być skrępowany przez grupy interesu, inni wskazują, że jego najwcześniejsze wybory obejmowały czterech białych mężczyzn, którzy są bliskimi powiernikami służącymi jako szef sztabu, sekretarz stanu, doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego i jego główny doradca polityczny, pozostawiając wrażenie, że najważniejsze zadania administracji, pan Biden planował polegać na tej samej kadrze doradców, którą miał od lat.

„Dodatkowa konsternacja” – powiedział lider jednej z grup adwokackich w Waszyngtonie o początkowych wyborach pana Bidena.

Glynda C. Carr, prezes Higher Heights for America, politycznej komisji akcyjnej zajmującej się wybieraniem postępowych czarnoskórych kobiet, powiedział, że istnieje poczucie porażki, że pan Biden nie przyznał czarnych kobietom kluczowych stanowisk w swoim gabinecie, ponieważ grupa miałem nadzieję.

Susan Rice, czarna kobieta, która była ambasadorem ONZ i doradcą ds. Bezpieczeństwa narodowego w administracji Obamy, była postrzegana jako kandydatka na sekretarza stanu. Zamiast tego zostanie dyrektorem Rady Polityki Wewnętrznej pana Bidena, co nie wymaga zatwierdzenia przez Senat. Reprezentantka Marcia L. Fudge z Ohio, inna murzynka, została pominięta na stanowisko sekretarza ds. Rolnictwa, do której dążyła wraz ze swoimi sojusznikami, i zamiast tego została mianowana sekretarzem ds. Mieszkalnictwa i rozwoju miast.

Zamiast tego zarówno stan, jak i praca w rolnictwie trafiały do ​​białych mężczyzn.

„Dla mnie z pewnością wolałabym, aby Susan Rice była w zespole, a nie nie była w zespole” – powiedziała pani Carr, ale „rozczarowanie” było widzieć panią Rice na pozycji innej niż gabinet . „Musimy dalej naciskać” – dodała.

Grupy kobiece były również rozczarowane decyzją pana Bidena o wyborze generała Austina na sekretarza obrony zamiast Michèle Flournoy, długoletniej urzędniczki Pentagonu, którą od miesięcy postrzegano jako czołowego kandydata na to stanowisko.

W przypadku pana Bidena w przypadku kobiet nie pomogło to, że wybrał również Xaviera Becerrę, prokuratora generalnego Kalifornii, na sekretarza ds. Zdrowia i usług społecznych gubernatora Michelle Lujan Grisham z Nowego Meksyku, który został wskazany jako prawdopodobny kandydat na to stanowisko zaledwie kilka dni przed ominięciem.

Wybór generała Austina również nie uspokoił przywódców praw obywatelskich, takich jak wielebny Al Sharpton, który jest nieugięty co do potrzeby czarnoskórego prokuratora generalnego lub przynajmniej kogoś, kto ma doświadczenie w egzekwowaniu praw głosu.

W wywiadzie po spotkaniu z panem Bidenem Sharpton bez ogródek powiedział, kiedy będzie zadowolony, że prezydent elekt dotrzymał obietnicy różnorodności.

„Jeśli zdobędziemy prawdziwego prokuratora generalnego, który ma wiarygodną wiedzę na temat praw obywatelskich i egzekwowania praw głosu” – powiedział. „Jeśli zdobędziemy wiarygodną osobę z prawdziwym doświadczeniem zawodowym i wykształceniem, byłbym skłonny powiedzieć, że jestem gotów zaakceptować niektóre porażki lub niepowodzenia” na innych stanowiskach.

Pan Sharpton również jasno określił, kogo nie zaakceptuje. Powiedział, że czarni aktywiści nie poparliby żadnego stanowiska dla Rahma Emanuela, byłego szefa sztabu prezydenta Baracka Obamy, którego spuściznę jako burmistrza Chicago potępia z powodu sposobu, w jaki Emanuel zajął się zabójstwem Laquana McDonalda, czarnego nastolatka w 2014 roku przez policjant.

Inni aktywiści są równie zdeterminowani, by uniemożliwić prezydentowi elektowi nominowanie osób, które uważają za zbyt konserwatywne i zbyt nieśmiałe w konfrontacji z niesprawiedliwością rasową lub zbyt związani ze światem korporacji.

W tym miesiącu grupa ponad 70 grup zajmujących się ochroną środowiska napisała do zespołu ds. Zmiany w Biden, wzywając prezydenta-elekta, aby nie wyznaczał Mary Nichols, kalifornijskiej regulatora zmian klimatycznych i jednego z najbardziej doświadczonych urzędników zajmujących się zmianą klimatu w kraju, do kierowania Agencją Ochrony Środowiska.

„Chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na kiepskie osiągnięcia pani Nichols w zwalczaniu rasizmu środowiskowego” – napisały grupy, mówiąc, że forsowała kalifornijski program ograniczenia emisji gazów cieplarnianych kosztem lokalnych zanieczyszczeń, które nieproporcjonalnie wpływają na społeczności mniejszościowe.

Osoby bliskie transformacji twierdzą, że Nichols może stracić pracę na rzecz Heather McTeer Toney, regionalnego administratora EPA w administracji Obamy, która jest głównym wyborem liberalnych aktywistów i byłaby drugą czarnoskórą kobietą na czele agencji.

Adam Green, założyciel Komitetu Kampanii Postępowych Zmian, powiedział, że organizacje liberalne są w dużej mierze zadowolone z niektórych wyborów pana Bidena, w tym Ron Klain, jeden z jego wieloletnich doradców, jako szef personelu i Janet L. Yellen, była przewodnicząca Rezerwy Federalnej na sekretarza skarbu.

Powiedział jednak, że pan Biden nie wybrał żadnego mistrza ruchu progresywnego, dodając: „Ci na końcu włóczni do tej pory nie zajmują największych pozycji”.

Powiedział, że nominowani tacy jak pan Vilsack, którego Green oskarżył o zbyt wiele powiązań z dużymi korporacyjnymi sektorami rolnymi, są rozczarowani.

„Jest tak wiele możliwości w rolnictwie, zwłaszcza jeśli chcemy osiągnąć zyski na Środkowym Zachodzie” – powiedział. Ale to wymagałoby sekretarza, który byłby skłonny „walczyć o rolników rodzinnych przeciwko wielkiemu rolnictwu”.

Podczas gdy pan Biden rozważa wybór na sekretarza spraw wewnętrznych, koalicja Demokratów, rdzennych Amerykanów, liberalnych działaczy i celebrytów Hollywood naciska na niego, aby mianował przedstawiciela Deb Haaland z Nowego Meksyku, rdzennego Amerykanina, zamiast senatora Toma Udalla, demokraty Nowego Meksyku i wieloletni przyjaciel pana Bidena.

W czwartek wieczorem grupa liberalnych aktywistów, w tym Ruch Sunrise, jedna z najbardziej prominentnych grup lewicy, napisała do pana Udalla, który jest biały, wzywając go do wycofania się z ubiegania się o pracę, którą jego ojciec, Stewart L. , Udall, za prezydentów John F. Kennedy i Lyndon B. Johnson.

„Nie byłoby dobrze, gdyby dwóch Udallów kierowało Departamentem Spraw Wewnętrznych, agencją, której zadaniem było zarządzanie ziemiami publicznymi kraju, zasobami naturalnymi i powierzaniem plemionom zaufania przed jednym rdzennym Amerykaninem” – napisali.

Na Kapitolu postępowi demokratyczni prawodawcy, tacy jak przedstawicielka Alexandria Ocasio-Cortez z Nowego Jorku, zastrzegają sobie prawo do oceny wyborów pana Bidena.

„Myślę, że jedną z rzeczy, których szukam, gdy widzę wszystkie te typy razem, jest to, jaki jest program?” powiedziała dziennikarzom.

Podczas spotkania z aktywistami pan Biden najeżył się, że jego nominacje sugerują, że nie realizuje progresywnego programu.

„Nie noszę na głowie pieczątki mówiącej„ Jestem postępowy i mam AOC ”- powiedział pan Biden, odnosząc się do pani Ocasio-Cortez. „Ale mam większe doświadczenie w załatwianiu spraw w Kongresie Stanów Zjednoczonych niż ktokolwiek inny”.

Komentarze odzwierciedlają to, co ludzie znający sposób myślenia pana Bidena mówią o jego rosnącej frustracji z powodu publicznych i prywatnych kampanii nacisku.

Ale obietnice dla grup interesu podczas jego kampanii zwykle nie są zapomniane.

Alphonso David, prezes Human Rights Campaign, grupy zajmującej się promowaniem interesów społeczności LGBTQ, powiedział, że pan Biden zapewnił go kilka miesięcy temu, że osoba LGBTQ zostanie powołana na stanowisko rządowe wymagające zatwierdzenia przez Senat. nigdy się nie wydarzyło.

„To ważna bariera do przełamania. musimy się upewnić, że wszystkie społeczności są reprezentowane ”- powiedział David. Podobnie jak inni aktywiści, David wahał się przed osądzeniem pana Bidena, dopóki nie skończył wybierać gabinetu.

– Jest jeszcze za wcześnie, żeby to stwierdzić – powiedział. Dodał jednak ostrzeżenie, które pan Biden słyszał zbyt często w ostatnich dniach.

„Jeśli nie mamy różnorodności reprezentacji, którą obiecał Joe Biden i której szukamy”, powiedział, „nastąpi ogromne rozczarowanie”.

Mimo to obrońcy prezydenta elekta są równie bezpośredni.

„Wybrał pierwszą kobietę i pierwszego czarnego wiceprezesa. Pierwsza kobieta sekretarz skarbu. Pierwszy sekretarz obrony Czarnych ”- powiedział Philippe Reines, weteran Demokratów i były główny doradca Hillary Clinton. „Ale jeśli nie mogą zaufać Joe Bidenowi, że nadal będzie postępował właściwie i starał się wybrać rząd, powinni zrobić to, co on zrobił: ubiegać się o prezydenturę i wygrać ją”.