Popularny film dokumentalny „The Great American Lie” strzela strzałami w stronę American Dream, krytykując kraj, który nie dotrzymał obietnicy.

Film wykorzystuje szeroką gamę wywiadów z gadającymi głowami, aby argumentować, że bogaci mogą stać się bogatsi, gdy kobiety i osoby pracujące w kolorze mają słabo płatne prace usługowe. Film jest zgodny z tematami rozmów Partii Demokratycznej, ale nigdy nie jest powiedziany bezpośrednio. Krytykuje się Ronalda Reagana i republikańskie plany podatkowe, a film wykorzystuje materiały archiwalne, aby zasugerować podobieństwa między spotkaniami Ku Klux Klanu a politycznymi zwolennikami prezydenta Trumpa.

Wywiady są ze sobą płynnie połączone, co nadaje filmowi dopracowany charakter. Ale ta praktyka szkodzi mówcom. Ekonomista Joseph Stiglitz może nie opowiadać się za tymi samymi rozwiązaniami problemu nierówności, co krytyczny teoretyk rasy Kimberlé Crenshaw, ale film nie czyni różnicy między ich stypendium.

Zjednoczony i zdecydowanie liberalny front dokumentu wydaje się szczególnie nieszczery, ponieważ reżyseruje go Jennifer Siebel Newsom, która jest żoną Gavina Newsoma, gubernatora Kalifornii. Gubernator Newsom, demokrata, ma prawo do krótkich występów jako neutralny ekspert, ale jego relacje z reżyserem nigdy nie są ujawniane. .

Dokument wypada lepiej, gdy ucina wywiady i po prostu śledzi ludzi z klasy robotniczej w ich codziennym życiu. Sekwencje spędzone z byłym hutnikiem w Ohio lub przytłoczonym dyrektorem szkoły średniej w Oakland budują organiczne poczucie tego, co musi się zmienić w Stanach Zjednoczonych. Te sceny pokazują znaczący dźwięk i wściekłość; Szkoda, że ​​reszta filmu oferuje niewiele więcej niż pompę i okoliczności.