Rośliny odstraszające komaryfot. Adobe Stock


Zamiast zaopatrywać się w kolejne środki chemiczne, które mają odstraszać komary, skorzystaj z naturalnych i domowych sposobów. Jednym z nich jest posadzenie roślin, których nie lubią te natrętne owady. Oto 7 odmian roślin, które odstraszają komary.

Komarzyca

Komarzyca – kwiat tej rośliny jest mały i niepozorny. Wiele osób mija bezrefleksyjnie komarzycę w ogrodach i na rabatach, a niesłusznie – ta roślina odstrasza komary skuteczniej, niż środki chemiczne, a przy okazji jest ozdobą tarasów i balkonów. 

Komarzyca najlepiej czuje się cieniu lub półcieniu – w słońcu urośnie, ale nie będzie wyglądać okazale i zdrowo. Zazwyczaj tworzy 1,5-metrowe o soczyście zielonych liściach, których brzegi są blade, nawet białe. Czemu komarzyca odstrasza komary? Sekret nie tkwi w kwiatach, lecz w liściach: roztarte, poruszane przez wiatr, wydzielają charakterystyczny, kamforowy aromat, którego nie znoszą komary.

Komarzycafot. Adobe StockKoci​miętka na komary

Kocimiętka jest coraz bardziej atrakcyjną rośliną ogrodową, która oprócz ozdabiania zielonych przestrzeni białymi lub błękitnymi kwiatami, służy jako skuteczna broń w odstraszaniu komarów. Jest bardzo pożyteczną rośliną i polecaną przez pszczelarzy. Niektórzy liście kocimiętki stosują w kulinariach – roślina ta jest niezwykle aromatyczna, dlatego też odstrasza niektóre owady: komary i muszki.

Wybieraj kocimiętkę właściwą lub cytrynową, posadź roślinę odstraszającą komary w pobliżu tarasu, altany czy tam, gdzie zależy ci szczególnie na blokowaniu komarów.

Kocimiętkafot. Adobe Stock

Trawa cytrynowa

Trawa cytrynowa powinna rosnąć w domu, gdyż jest zbyt delikatna na sadzenie jej na dworze. Z sukcesem można jednak wystawiać ją latem na taras lub balkon. Trawa ta rośnie w kępach, wygląda nieokiełznanie i dziko, a jej liście są ostre i mogą wyglądać agresywnie. Po 3-4 latach warto ją rozsadzić.

W ponad 80% trawa cytrynowa odstraszająca komary składa się z olejków eterycznych (cytrolu). To czyni ją dobrą bronią przeciwko komarom i innym owadom, a także pajęczakom – to jedna z roślin odstraszających kleszcze. Sprawdzi się też w kuchni, dlatego najlepiej posadź ją w donicy. 

Trawa cytrynowafot. Adobe Stock

Lawenda przeciwko komarom

Lawenda jest sposobem na nornice, kleszcze, a także ozdobą balkonów i ogrodów. Z kolei zasuszona posłuży jako odstraszacz na mole lub składnik kosmetyków. Olejek lawendowy koi zmysły i dodany do kąpieli wspomoże sen. Czy można chcieć czegoś więcej? Otóż lawenda to też roślina odstraszająca komary!

Zasadź ją w donicach, na rabatach lub w ziemi. Lawenda nie boi się towarzystwa, nie jest też rośliną ekspansywną ani terytorialną: osiąga ok. 50 cm wysokości i rośnie w kępie wąskich liści w srebrzysto-zielonym kolorze. Kwitnie na liliowo-fioletowo w okresie wiosenno-letnim.

Lawendafot. Adobe Stock

Aksamitka na komary

To jednoroczny i niedrogi kwiat na komary oraz inne insekty. Jej woń jest nieco nieprzyjemna, dlatego nie poleca się jej trzymać w mieszkaniu, a w towarzystwie innych roślin w aranżacji ogrodowej lub balkonowej.

Najczęściej spotykana aksamitka ma ok 30 cm wysokości, rośnie w kępach i tworzy malownicze kwiaty w kolorze pomarańczy, bordo czy złota. Możesz ją zasiać wiosną bezpośrednio do gleby pamiętając, by rosnąca roślina miała dostęp do światła – aksamitka bardzo lubi ciepło słońca. 

Aksamitkafot. Adobe Stock

Bazylia odstrasza komary

Bazylia jest ziołem o szerokim zastosowaniu, a jej uprawa jest prosta. Bazylię możesz z powodzeniem kupić w doniczce i zasadzić w ziemi lub pozostawić w donicy, wstawić w osłonkę i umieścić w domu lub na tarasie. 

Bazylia najczęściej jest stosowana w kuchni jako przyprawa oraz dekoracja, niemniej jednak jej soczysta woń odstrasza komary i mało kto zdaje sobie sprawę, że być może to jej obecności na parapecie zawdzięcza brak komarów w domu!

Bazyliafot. Adobe Stock

Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa odstrasza komary, a tym samym, podobnie jak bazylia, służy jako niepowtarzalny składnik w kulinariach. Posiadacze małych balkonów i rabat niechętnie sadzą miętę – dzięki podziemnym kłączom ta nieco zaborcza roślina odstraszająca komary i kleszcze prędko się rozrasta i nie lubi towarzystwa. Umiejscawiaj ją w odosobnieniu lub w doniczce na półce w domu.

Mięta pieprzowafot. Adobe Stock