Nadal są ludzie, którzy pamiętajcie Ruth Bader Ginsburg nie tylko jako sędzia Sądu Najwyższego i orędowniczkę praw kobiet, ale jako rodowitą Brooklyn, która dorastała w Flatbush, uczęszczała do hebrajskiej szkoły w East Midwood Jewish Centre i ukończyła James Madison High School w 1950 roku.

Teraz, prawie miesiąc po jej śmierci, artyści oraz przedstawiciele władz miejskich i stanowych szukają sposobów na upamiętnienie brooklyńskich korzeni, które ukształtowały jej karierę.

W środę gubernator Andrew M. Cuomo powiedziany wyznaczył specjalną komisję do nadzorowania stworzenia posągu gdzieś na Brooklynie.

Gubernator zapowiedział już, że państwo postawi pomnik, ale komisja będzie teraz szukać lokalizacji, projektu i dopracuje inne szczegóły. Według rzecznika pana Cuomo, nie ma harmonogramu pierwszego spotkania komisji.

Dzień przed ogłoszeniem komisji przez pana Cuomo urzędnicy City Point, osiedla mieszkaniowo-komercyjnego w Downtown Brooklyn, powiedzieli, że 15 marca, w dniu jej 88. urodzin, zostanie tam odsłonięty posąg z brązu przedstawiający Sprawiedliwość Ginsburga.

W zeszłym miesiącu miasto przemianowano na Brooklyn Municipal Building dla sędziego Ginsburga. Burmistrz Bill de Blasio również powiedział, że miasto zacznie planuje swój własny pomnik, chociaż jego biuro poinformowało w czwartek, że nie ma aktualnych informacji na temat tej inicjatywy.

„Ruth Bader Ginsburg uosabiała zestaw ideałów, których często brakuje w dzisiejszym dialogu obywatelskim – pokazała nam rozsądek, empatię i nadzieję” – powiedział w środę Cuomo. „Jej dziedzictwo jako prawnika, profesora, prawnika i uczonego przetrwa pokolenia, a my jesteśmy zaszczyceni, mogąc wznieść stałą statuę.

W skład komisji stanowej w sprawie posągu wchodzą jej córka Jane, dwie wnuczki oraz przyjaciele i współpracownicy wymiaru sprawiedliwości.

Wiadomość nadeszła, gdy Senacka Komisja Sądownicza przeprowadzała przesłuchania w sprawie ukonstytuowania się sędziego Amy Coney Barrett, ulubieńca konserwatystów, który zastąpi sędziego Ginsburga w Sądzie Najwyższym.

Wiadomość o śmierci sędziego Ginsburga w zeszłym miesiącu w wyniku powikłań raka trzustki z przerzutami szczególnie dotknęła nowojorczyków.

W Nowym Jorku setki ludzi zgromadziły się przed budynkiem sądu na Foley Square na Dolnym Manhattanie, trzymając świece i śpiewając. W Midtown, artysta zmienił mozaikę metra przy 50th Street, aby przeczytać „RUth St.” Znaki na Brooklynie zachęcały sąsiadów do uhonorowania jej dziedzictwa poprzez głosowanie.

„Nikt nie może kwestionować olbrzymich osiągnięć tej sądowej gigantki i wartości dodania jej podobieństwa do krajobrazu naszego miasta” – powiedział Eric Adams, prezydent gminy Brooklyn w oświadczeniu dotyczącym pomnika City Point w tym tygodniu.

Justice Ginsburg urodziła się w Flatbush jako Joan Ruth Bader 15 marca 1933 roku, córka żydowskich imigrantów. Mieszkała na pierwszym piętrze dwupiętrowego domu w wieloetnicznej dzielnicy Midwood.

Jej ojciec był właścicielem małych sklepów odzieżowych. Jej przyjaciele i rodzina nazywali ją Kiki. Uczęszczała do PS 238 i był redaktorem gazety w James Madison High School. Miała uczęszczać na Cornell University w Ithaca w stanie Nowy Jork, gdzie studiowała rząd i poznała Martina D. Ginsburga, którego poślubiła wkrótce po ukończeniu studiów.

Justice Ginsburg poszła na Harvard na studia prawnicze, ale przeniosła się do Columbia Law School po tym, jak jej mąż dostał pracę w Nowym Jorku. Była pierwszą kobietą, która została profesorem prawa na Uniwersytecie Columbia.

Jako dyrektor Projektu Praw Kobiet Amerykańskiej Unii Swobód Obywatelskich w latach siedemdziesiątych, sędzia Ginsburg wniósł do Sądu Najwyższego szereg spraw, które pomogły wprowadzić konstytucyjne środki ochrony przed dyskryminacją ze względu na płeć.

W 1993 roku została drugą kobietą zasiadającą w Sądzie Najwyższym i stała się ikoną kultury.