Dom pierwszej pary tej samej płci, która legalnie zawarła związek małżeński w Kalifornii, stanie się historycznym punktem orientacyjnym – orzekła w tym tygodniu Rada Nadzorcza San Francisco.

We wtorek władze miasta jednogłośnie zagłosowały za przyznaniem przełomowego oznaczenia domu należącego do pary, Phyllis Lyon i Del Martin, które są aktywistkami lesbijskimi i współzałożycielkami Daughters of Bilitis, pierwszej organizacji praw lesbijek w Stanach Zjednoczonych. .

Zarząd ponownie przejrzy środek 11 maja, po czym wyśle ​​go do burmistrza miasta, London Breed, do zatwierdzenia. Planuje to podpisać, powiedziała w piątek rzeczniczka biura burmistrza.

„Phyllis Lyon i Del Martin byli prawdziwymi obrońcami praw LGBTQ, a San Francisco miało ogromne szczęście, że miało ich przywództwo i aktywizm” – powiedziała Breed w oświadczeniu.

Pani Lyon i pani Martin kupili dom wraz z wolną działką obok niego w 1955 r. I zamieszkali razem w domu z jedną sypialnią położonym na wzgórzu w dzielnicy Noe Valley.

Dom o powierzchni około 800 stóp kwadratowych był integralnym miejscem spotkań Córek Bilitis i wydarzeń towarzyskich w społeczności lesbijek, według Donny J. Graves i Shayne E. Watson, dwóch historyków, którzy napisali dokument urbanistyczny w 2015 roku. dla San Francisco w historii LGBTQ.

„Szczególnie we wczesnych latach organizowania lesbijek ludzie spotykali się, poznawali i organizowali w domach” – powiedziała publiczna historyk pani Graves.

Pani Lyon i pani Martin również pracowali w swojej społeczności, naciskając na miejsca opieki medycznej dla osób LGBTQ oraz, wraz z Glide Memorial Church, działając na rzecz bezdomnej młodzieży LGBTQ.

Pani Lyon i pani Martin były redaktorami publikacji Daughters of Bilitis The Ladder i wykorzystywały swój dom jako miejsce do pracy. W 1972 roku ukazała się ich książka „Lesbian / Woman” i od tego czasu stała się ona fundamentalnym tekstem o lesbijskim feminizmie.

– Dom lub budynek otrzymujący oznaczenie jako lokalny punkt orientacyjny ma zwykle większą wagę w porównaniu z tymi, które mają wyróżnienia krajowe – powiedziała Graves.

„Status lokalnego punktu orientacyjnego to oznaczenie, które ma największą ochronę, można powiedzieć, że zęby, na jakimkolwiek poziomie ochrony” – powiedziała pani Graves, zauważając, że stan ten ma wpływ na potencjalne zmiany i przeglądy. „Krajowy rejestr jest pod pewnymi względami bardziej honorowy”.

Po śmierci pani Lyon w zeszłym roku, dom został pozostawiony córce pani Martin, Kendrze, jak donosi The San Francisco Chronicle, i ostatecznie został sprzedany nowemu właścicielowi. Obecny właściciel domu nie zwrócił prośby o komentarz.

Pani Watson, historyk architektury, powiedziała, że ​​kiedy dowiedziała się we wrześniu, że dom został sprzedany, chce zrobić coś, aby zachować go w przeszłości. (W 2012 roku poznała panią Lyon na imprezie, a później zaproponowała nominację jej domu do Krajowego Rejestru miejsc o znaczeniu historycznym. Pani Lyon odrzuciła wówczas ofertę, powiedziała).

Terry Beswick, dyrektor wykonawczy Towarzystwa Historycznego GLBT w San Francisco, powiedział, że pani Lyon i pani Martin byli uważani za „ikoniczne postacie” przez działaczy takich jak on i inni, którzy pojawili się w latach 80. i 90.

„Po prostu bardzo się cieszę, że dokonujemy tego rodzaju trwałego uznania ich” – powiedział.

Pani Lyon i pani Martin spotkali się w magazynie budowlanym w Seattle po tym, jak pani Lyon przeniosła się do stanu Waszyngton w 1949 r. Zaczęli się spotykać, aw 1953 r. Przeprowadzili się razem do mieszkania w San Francisco.

Po raz pierwszy wzięli ślub w 2004 roku, kiedy ówczesny burmistrz, Gavin Newsom, zaczął wydawać akty małżeństwa parom tej samej płci. Ich małżeństwo zostało jednak później unieważnione z powodu orzeczenia Sądu Najwyższego Kalifornii, który unieważnił decyzję pana Newsoma.

Dopiero w maju 2008 roku, kiedy sąd stanowy orzekł, że małżeństwa osób tej samej płci są legalne, pani Lyon i pani Martin, razem przez ponad pół wieku, mogli oficjalnie zawrzeć związek małżeński. Pobrali się w czerwcu tego roku w ratuszu w San Francisco, a pan Newsom ponownie pełnił obowiązki. Pani Martin zmarła w sierpniu 2008 r. W wieku 87 lat, a pani Lyon zmarła w kwietniu 2020 r. W wieku 95 lat.

W oczekiwaniu na oficjalny status przełomowy, pan Beswick powiedział, że chciałby, aby dom pary stał się swego rodzaju miejscem zamieszkania dla studentów.

„Naprawdę nie można przecenić wpływu, jaki wywarli na tak wiele spraw” – powiedział pan Beswick o pani Lyon i pani Martin.

On i niektórzy członkowie społeczności, w tym pani Watson, chcieliby, aby dom stał się centrum historii lesbijek, praw kobiet i aktywizmu na rzecz sprawiedliwości społecznej w duchu pani Lyon i pani Martin.

„Chcę, aby ten dom kontynuował prace, które były tam wykonywane od 1955 do 2020 roku” – powiedziała pani Watson.