Caster Semenya z RPA, dwukrotna mistrzyni olimpijska na torze z rzadką chorobą genetyczną, która znacznie podniosła poziom testosteronu, we wtorek straciła swój ostateczny apel do rywalizacji na 800 metrów, jej wizytówkę, na przełożonych igrzyskach olimpijskich w Tokio. następne lato. Naturalny poziom testosteronu Semenya jest znacznie wyższy niż standardowy zakres dla kobiet.

Orzeczenie szwajcarskiego Sądu Najwyższego było zwycięstwem World Athletics, organu zarządzającego torem, w wysoce oskarżonej sprawie dotyczącej płci biologicznej, tożsamości płciowej i fair play. Organizacja uchwaliła przepisy w 2018 r. Stwierdzające, że sportowcy interpłciowi, którzy mają zaburzenia rozwoju seksualnego i mają zarówno chromosomy X, jak i Y, standardowy wzór męski, będą musieli obniżyć poziom testosteronu, aby nadal rywalizować w imprezach kobiecych od ćwierć mili do mili, które łączą szybkość i wytrzymałość.

World Athletics przyznał, że jego przepisy są dyskryminujące, ale powiedział, że są one niezbędne do zachowania równych szans w wydarzeniach kobiecych. Organ zarządzający argumentował, że sportowcy interseksualni z testosteronem w zakresie męskim mają niesprawiedliwą przewagę w zakresie beztłuszczowej masy mięśniowej, siły i zdolności przenoszenia tlenu. Według organu zarządzającego najniższy poziom w męskim zakresie testosteronu jest czterokrotnie wyższy niż najwyższy w zakresie kobiet.

W 2019 roku Sportowy Sąd Arbitrażowy w Szwajcarii (CAS) orzekł 2-1 na korzyść ograniczeń nałożonych na sportowców w niektórych imprezach na torze dla kobiet. Semenya odwołała się następnie do szwajcarskiego Sądu Najwyższego.

Wydając we wtorek ostateczne orzeczenie, szwajcarski Sąd Najwyższy stwierdził, że CAS „ma prawo utrzymać w mocy warunki uczestnictwa wydane dla kobiet-sportowców z wariantem genetycznym 46 XY DSD w celu zagwarantowania uczciwej konkurencji w niektórych dyscyplinach biegowych w lekkoatletyce kobiet. ”

Sąd szwajcarski stwierdził również, że „gwarancja godności ludzkiej” Semenyi nie została podważona, zgadzając się, że biologiczne cechy sportowca mogą zastąpić tożsamość płciową osoby, aby chronić uczciwą konkurencję.

29-letnia Semenya identyfikuje się jako kobieta. Według lekarzy osoby z zaburzeniem rozwoju seksualnego 46 XY mają genitalia, które nie są typowo męskie ani żeńskie i mogą być niejednoznaczne.

Od ponad dekady Semenya jest poddawana intensywnej kontroli w swoim sporcie. Odmówiła poddania się terapii hormonalnej zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zasugerowała, że ​​spróbuje przebiec 200 metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, imprezie, która nie podlega ograniczeniom dotyczącym testosteronu.

We wtorkowym oświadczeniu Semenya powiedział: „Jestem bardzo rozczarowany tym orzeczeniem, ale odmawiam pozwolenia World Athletics na narkotyki lub powstrzymanie mnie przed byciem tym, kim jestem. Wyłączanie zawodniczek lub narażanie naszego zdrowia wyłącznie z powodu naszych naturalnych zdolności stawia World Athletics po niewłaściwej stronie historii ”.

Semenya powiedziała, że ​​będzie nadal walczyć o prawa człowieka kobiet-sportowców, „dopóki wszyscy nie będziemy mogli uciec tak, jak się urodziliśmy”.

Prawnicy Semenyi powiedzieli, że nadal rozważa swoje możliwości prawne. Jedna z jej prawników, Dorothee Schramm, która kierowała apelem Semenyi, powiedziała w oświadczeniu: „Ta decyzja jest wezwaniem do działania – jako społeczeństwo nie możemy pozwolić, aby federacja sportowa unieważniła najbardziej podstawowe prawa człowieka”.

Zwolennicy Semenyi obejmują Światowe Stowarzyszenie Lekarzy, która zażądała, aby lekarze nie wdrażali przepisów World Athletics, kwestionując etykę i potencjalne szkody wynikające z wymagania od sportowców terapii hormonalnej, która nie jest oparta na potrzebach medycznych.

Plik Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka wezwał również do uchylenia przepisów. Human Rights Watch określił te przepisy jako „stygmatyzujące, stereotypowe i dyskryminujące”, mówiąc, że sprowadzają się one do „pilnowania ciał kobiet na podstawie arbitralnych definicji kobiecości i stereotypów rasowych”.

Jednak World Athletics z zadowoleniem przyjęła wtorkowe orzeczenie. Jeden z biegłych w sprawie Semenya, Doriane Lambelet Coleman, profesor prawa Duke i elitarny biegacz na 800 metrów w latach 80., powiedział, że orzeczenia CAS i szwajcarskiego Sądu Najwyższego były „słusznym wynikiem w prawie i polityce. ”

Oba sądy uznały, że „równość płci w sporcie wyczynowym jest uzasadnionym celem” oraz że „oddzielenie sportowców biorących udział w zawodach na podstawie biologicznych cech płciowych jest jedynym sposobem osiągnięcia tego celu, biorąc pod uwagę fizyczne zalety związane z dojrzewaniem męskim i poziomem testosteronu u mężczyzn – powiedział Coleman w oświadczeniu.

Igrzyska olimpijskie w Tokio, pierwotnie zaplanowane na lipiec – sierpień 2020 r., Zostały przełożone na lipiec przyszłego roku z powodu pandemii koronawirusa.

Wynik sprawy Semenyi był szeroko oczekiwany z wielu powodów, w tym oddzielnej kwestii sportowców transpłciowych, którzy przeszli z męskiej na żeńską oraz tego, czy posiadają szczątkowe zalety fizyczne, które mogą być niesprawiedliwe.

Oczekiwano, że po Igrzyskach w Tokio Międzynarodowy Komitet Olimpijski przyjmie takie same limity testosteronu dla sportowców transpłciowych, jakie World Athletics nałożył na atletów interpłciowych.