HONG KONG – Zaczęło się, gdy w październiku w klasie gimnazjum pojawiło się pojedyncze pudełko darmowych podpasek higienicznych.

Następnie do ścian czterech łazienek na uniwersytecie w Szanghaju przymocowano plastikowy pojemnik z podkładkami.

Do poniedziałku pudełka i torby z indywidualnie zapakowanymi podkładkami pojawiły się na zewnątrz łazienek w co najmniej 338 szkołach i uczelniach w całych Chinach.

Każdy miał wersję tych samych instrukcji: „Weź jedną, a potem włóż z powrotem później. Przestań zawstydzać okresy ”.

Podkładki były częścią szerszego wysiłku mającego na celu zwiększenie dostępu do produktu, na który nie wszyscy studenci mogą sobie pozwolić, oraz zlikwidowanie wstydu związanego z naturalnymi funkcjami organizmu, które od dawna były piętnowane, według organizatorów oddolnej kampanii o nazwie Stand by Jej.

Kampania założona przez Jiang Jinjing, rzeczniczkę praw kobiet, ma na celu przesunięcie tematu okres ubóstwa – to, co Organizacja Narodów Zjednoczonych opisuje jako walkę finansową kobiet i dziewcząt o niskich dochodach, z którymi muszą sobie radzić kobiety i dziewczęta, by pozwolić sobie na produkty menstruacyjne – na pierwszy plan w krajowej dyskusji. Pani Jiang, która zyskała na znaczeniu w marcu po zmobilizowaniu dostaw podpasek higienicznych do szpitali w Wuhan w Chinach, podczas wybuchu koronawirusa, rozpoczęła w tym roku kampanię walki z ubóstwem w tym okresie.

W wywiadzie opublikowanym we wrześniu przez internetowy magazyn Szanghaj Szósty ton, Pani Jiang powiedziała, że ​​wierzyła, że ​​produkty menstruacyjne są niedostępne tylko w zubożałych wiejskich prowincjach Chin, ale szybko zdała sobie sprawę, że zjawisko to jest powszechne.

„To jest tak zwana bieda kobiet” – powiedziała pani Jiang, która jest szerzej znana pod pseudonimem Liang Yu. „Kiedy mówimy o ubóstwie, potrzeby kobiet stają się automatycznie niewidoczne”. Odrzuciła prośbę o komentarz.

Jej grupa zebrała 126 000 dolarów w ramach kampanii crowdfundingowej w październiku, aby wysłać bloczki do 2000 nastolatków na obszarach wiejskich i dostarczyć informacji o miesiączkach i edukacji seksualnej. Nauczycielka z gimnazjum zainspirowała się wysiłkami pani Jiang i umieściła w swojej klasie pudełko z bezpłatnymi podpaskami higienicznymi, prosząc uczniów, aby wzięli jedną i wymienili ją później.

Pani Jiang zamieściła zdjęcia przesłane przez niezidentyfikowanego nauczyciela na Weibo, chińską platformę mediów społecznościowych. Zachęcała innych do pójścia w jej ślady, a kampania wokół tego, co nazywała „skrzynkami wzajemnej pomocy”, wystartowała.

Pudełka z podkładkami zaczęły pojawiać się przy wejściach do łazienek dla kobiet w szkołach i na uczelniach w całym kraju. Studenci Wschodniochińskiego Uniwersytetu Nauk Politycznych i Prawa w Szanghaju przyczepili pudełka przed czterema łazienkami dla kobiet na kampusie.

Fiona Fei, 23-letnia absolwentka Uniwersytetu Guangxi w południowych Chinach, zainspirowała się do powieszenia zapinanych na suwak toreb z podkładkami w łazienkach kampusu w październiku.

Powiedziała w poniedziałkowym wywiadzie telefonicznym, że patriarchalne myślenie i niepełne lekcje biologii w szkołach nauczyły dziewczęta postrzegania funkcji ciała jako nieprzyzwoitych.

„Wiele osób wokół mnie czuje wstyd” – powiedziała – „dlatego chcemy razem przezwyciężyć ten wstyd”.

Brak możliwości kupienia produktów menstruacyjnych jest powszechny w wielu krajach, a niedostępność jest często potęgowana przez obyczaje społeczne, które traktują menstruację jako temat tabu.

Kobiety i dziewczęta w Nepalu zostały wygnane ze swoich domów do chat w tym okresie. Co najmniej jedna lub dwie kobiety giną w chatach każdego roku z powodu narażenia, ukąszeń zwierząt lub wdychania dymu po pożarze w celu utrzymania ciepła.

ZA nauka opublikowane w lipcu przez Centrum Poradnictwa Psychologicznego dla Kobiet Maple w Pekinie wykazało, że prawie 70 procent respondentów stwierdziło, że próbowało ukryć podpaski, a ponad 61 procent użyło eufemizmów określających okres.

Choć kampania Stand by Her w Chinach otrzymała wsparcie w mediach społecznościowych, była również krytykowana i wyśmiewana. Niektórzy twierdzą, że pudełka z podkładkami powinny być umieszczane w łazienkach, aby zapewnić ludziom więcej prywatności. W jednym szeroko opisywany incydentPudełka z prośbą o darowizny na bibułkę zostały umieszczone przed męskimi łazienkami na Chińskim Uniwersytecie Nauk Politycznych i Prawa w Pekinie, z surowymi wzmiankami o masturbacji.

Ale kampania znalazła także męskich zwolenników.

Conor Yu, 22-letnia absolwentka Uniwersytetu Studiów Międzynarodowych w Szanghaju, powiedziała, że ​​nigdy nie uczył się o miesiączce w szkole, ale zaprzyjaźniły się z nią feministyczne przyjaciółki, by zwrócić na nią uwagę. Ustawił skrzynki przed łazienkami dla kobiet na terenie kampusu i poprosił o pozwolenie na rozwieszenie plakatów informacyjnych w bibliotece, ale prośba ta została odrzucona.

Temat okresów stał się w ostatnich latach mniej tabu w Chinach.

W 2016 roku olimpijka Fu Yuanhui pokonała bariery w wywiadzie przy basenie, w którym ujawniła, że ​​dostała okres przed wyścigiem.

Tego lata nastała epoka ubóstwa ponowna analiza w Chinach, ponieważ tanie, niemarkowe wkładki, które nie były indywidualnie zapakowane, zostały wystawione na sprzedaż przez niezidentyfikowanego sprzedawcę na platformie handlu elektronicznego. Niektórzy pytali, dlaczego ktoś mógłby kupić takie potencjalnie niehigieniczne podpaski. Dwóch kupujących w Internecie zasugerowało, że kupili materiały eksploatacyjne, ponieważ nie było ich stać na droższe produkty.

W październiku 17-letnia dziewczyna z Chengdu zebrała prawie 200 000 dolarów w kampanii online, mającej na celu wysłanie podkładek do dwóch szkół średnich w Liangshan, regionie w południowo-zachodniej prowincji Syczuan, który ma jeden z najwyższych wskaźników ubóstwa w kraju.

Pani Jiang, założycielka Stand by Her, powiedziała w poście online: „Proces prowadzenia głośnych i częstych dyskusji usunie piętno z menstruacji. To wyzwoli tysiące kobiet, które się tego wstydzą ”.

Zauważyła, że ​​„podkładki” i „kropki”, niegdyś słowa tabu, były częściej dyskutowane w kraju.

„To już jest ogromny przełom i kamień milowy w historii kobiet” – powiedziała.