Tamara Natanovna Press urodziła się 10 maja 1937 r. W Charkowie na Ukrainie i mieszkała tam do czasu ewakuacji jej rodziny do Samarkandy w Uzbekistanie na początku II wojny światowej. Jej ojciec był w armii radzieckiej i zginął w bitwie w 1942 roku. W wieku 18 lat Tamara przeniosła się do Leningradu, aby trenować pod okiem znanego trenera lekkoatletyki Wiktora Aleksiewa.

Od 1959 do 1965 roku Press ustanowiła 11 rekordów świata, w tym swoje rekordy osobiste: 18,59 m (lub 60,9 stopy) w pchnięciu kulą i 59,70 m (195,9 stopy) w dysku.

Kredyt…Ullstein Bild / ullstein bild, via Getty Images

Po decyzji sióstr prasowych, by nie startować w Budapeszcie, Tamara Press pozostała aktywna do 1967 roku. Na jednym ze swoich ostatnich spotkań, Moskow Spartakiad, ogólnoradzieckiej imprezie, która nie wymagała testowania płci, wygrała pchnięcie kulą. W tym samym roku przeszła na emeryturę.

W latach po tym, jak przestała konkurować, Press pracowała jako inżynier i trener. W 1996 r. Pracowała, aby pomóc w ponownym wyborze Borysa Jelcyna na prezydenta Rosji. Była także wiceprezesem Funduszu Kultury Fizycznej i Zdrowia, organizacji charytatywnej pomagającej obiecującym rosyjskim sportowcom oraz autorką kilku książek, w tym „Cena zwycięstwa”.

W 2012 roku prezydent Władimir Putin życzył prasie wszystkiego najlepszego z okazji 75. urodzin, mówiąc w oświadczeniu: „Zasłużyłeś na szacunek przeciwników i miłość milionów fanów”.

Informacje o jej ocalałych nie były natychmiast dostępne. Jej siostra zmarła w 2004 roku.

W 1996 roku, kiedy Letnie Igrzyska Olimpijskie odbywały się w Atlancie, Press powiedział The Christian Science Monitor, że jej sukces w Igrzyskach 1960 i 1964 „był zwycięstwem naszego kraju”, dodając: „Komunizm – to inna kwestia”.