uczulenia na komaryfot. Adobe StockSpis treści:


 1. Uczulenie na komary – co je powoduje?

 2. Uczulenia na komary – reakcje skórne i ogólne

 3. Jak postępować w przypadku uczulenia na komary?

 4. Zapobieganie


Komary wyposażone są w aparat gębowy kłująco-ssący, który umożliwia im zdobywanie pokarmu – krwi zwierząt stałocieplnych. Kąsa samica. Samce komara nie żywią się krwią, a nektarem kwiatów. Podczas ugryzienia komary wpuszczają do skóry związki chemiczne, które mogą wyzwalać niepożądane reakcje organizmu.


Komara zwabia światło, zapach potu, kwas mlekowy i dwutlenek węgla w wydychanym powietrzu. Aby doszło do reakcji organizmu, kontakt z owadem musi trwać przynajmniej 6 sekund. Reakcja, taka jak miejscowy obrzęk, świąd, zaczerwienienie, może wynikać z działania związków chemicznych zawartych w ślinie komara. Są to m.in. substancje zapobiegające krzepnięciu krwi.
– informuje Amerykańska Akademia Alergii, Astmy i Immunologii.


Komary w niektórych regionach świata są odpowiedzialne za przenoszenie groźnych chorób, jak np. gorączka Zachodniego Nilu, denga, malaria lub zakażenie wirusem ZikaW Europie z reguły nie są groźne. Spotkanie z nimi ogranicza się przeważnie do ukłucia i swędzącego bąbla, w rzadszych przypadkach dochodzi do większych reakcji alergicznych. Reakcja organizmu na ukąszenie komara zazwyczaj objawia się miejscowym odczynem zapalnym – wyraźnie ograniczonym bąblem, silnie swędzącym, czasami również bolesnym. Bąbel po ugryzieniu komara znika po ok. 1-2 tygodni. Główną uciążliwością jest świąd. Jak w przypadku każdego miejsca ukąszenia, nie powinniśmy go rozdrapywać, ponieważ może to prowadzić do dłuższego gojenia rany, powstania blizny, ale też do ropienia rany i rozwoju nadkażenia bakteryjnego, co wymaga wizyty u lekarza i zastosowania leku z antybiotykiem.


Może się również rozwinąć reakcja w wyniku uczulenia na komary. Dochodzi do tego rzadko. Miejscowa reakcja alergiczna objawia się pokrzywką (pęcherzami rozlanymi w okolicy ukąszenia przez komara), obrzękiem miejscowym, bólem, świądem.


Uczulenie na komary może mieć też charakter uogólniony. Jest to znacznie groźniejsza reakcja. Świadczyć może o niej oprócz pokrzywki (zarówno miejscowej, jak i uogólnionej, która rozwija się w miejscach oddalonych od miejsca ukąszenia przez komara), gorączka, dreszcze, obrzęk stawów.


W cięższych przypadkach po ukąszeniu komara może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Jego możliwe objawy to:


 • pokrzywka lub rumień,

 • bladość skóry,

 • spadek ciśnienia krwi,

 • obrzęk (powiek, ust),

 • skrócenie oddechu i utrudniony oddech, duszność,

 • świst oddechowy,

 • kaszel,

 • tachykardia lub bradykardia,

 • nudności, wymioty,

 • ból brzucha.


Objawy wstrząsu mogą występować z małym lub dużym nasileniem, mogą pojawić się tylko niektóre. Może dojść do samoograniczenia się objawów, jednak należy pamiętać, że silna reakcja alergiczna jest stanem zagrażającym życiu, w przypadku nasilania się objawów wymaga natychmiastowej reakcji, przede wszystkim podania domięśniowo zastrzyku z adrenaliną.


Osoby, które miały kiedykolwiek silne reakcje uczuleniowe po ukąszeniu owada, powinny posiadać w podręcznej apteczce tzw. autostrzykawkę z adrenaliną (dostępna na receptę).

Jeżeli po ukąszeniu komara pojawiają się objawy silnego uczulenia (np. pokrzywka na ciele, obrzęk, szczególnie w okolicach twarzy, ust, szyi, duszność, omdlenie, tachykardia) należy natychmiast wezwać karetkę pogotowia. Jeśli to możliwe, wstrzyknąć domięśniowo lek z adrenaliną.


W przypadku miejscowego uczulenia na komary, można zastosować inne środki w zależności od nasilenia objawów:


 • przyłożenie okładu z lodu (owiniętego w materiał, np. ścierkę) w miejsce obrzęku i zaczerwienienia,

 • nałożenie maści/żelu łagodzącego odczyn po komarze (dostępny bez recepty),

 • jeśli świąd jest bardzo nasilony, można zastosować maść przeciwhistaminową lub maść sterydową, ewentualnie doustne leki przeciwhistaminowe,

 • jeśli doszło do nadkażenia, konieczny jest kontakt z lekarzem, który przepisze antybiotyk.


Najlepszym sposobem na uniknięcie uczulenia na komary jest oczywiście zapobieganie ukąszeniom. W tym celu zaleca się:


 • unikania przebywania na zewnątrz w czasie od zmierzchu do świtu (główna pora żerowania komarów),

 • unikanie noszenia jasnych ubrań i używania ciężkich zapachów,

 • oddalenie się od miejsc bezwietrznych, wilgotnych, zacienionych (np. w pobliżu mokrej ziemi, zalegającej wody) – to popularne miejsca przebywania komarów,

 • zakładanie ubrania osłaniającego większą część ciała,

 • używanie repelentów z DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid), ten środek odstraszający owady może powodować działania niepożądane, takie jak podrażnienie skóry, suchość skóry, wysypka, alergia – zalecane jest przetestowanie wcześniej na fragmencie skóry. Preparaty zawierające od 6%-25% DEET powinny zapewniać ochronę przed komarami przez 6 godzin.


Źródło: Amerykańska Akademia Alergii, Astmy i Immunologii (American Academy of Allergy, Asthma & Immunology, AAAAI)Więcej na podobny temat:
Ugryzienie komara – domowe sposoby na ukąszenia komarów
Dlaczego ugryzienie komara swędzi? Poznaj ciekawe fakty na temat komarów
Ugryzienie kleszcza – jak wygląda? Jak wygląda kleszcz wbity w skórę? (zdjęcia)
Ugryzienie meszki – jak wygląda i czym je smarować? [ZDJĘCIA]
Giez – co robić, gdy ugryzie nas końska mucha?
Ukąszenie osy – objawy łagodne i groźne, pierwsza pomoc, rumień po użądleniu [WYWIAD]


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!