Rozmowy z wyborcami i aktywistami w hrabstwie Hidalgo sugerowały, że nie ma jednej odpowiedzi, ale wiele: kobiety, które stanowczo sprzeciwiają się aborcji, zagłosowały po raz pierwszy; żony agentów Straży Granicznej były przekonane, że administracja Trumpa stała po ich stronie; matki odbierały entuzjazm dla republikanów ze strony przyjaciół, których znali z kościoła lub szkoły ich dzieci.

Wielu wyborców w regionie ma głębokie poczucie cynizmu – poczucie, że nic się nie zmieni bez względu na to, kto jest oskarżony. W końcu granica była miejscem kryzysu humanitarnego zarówno pod rządami Demokratów, jak i Republikanów. Prawie każdy tutaj zna zarówno nielegalnych imigrantów, jak i agentów Straży Granicznej, czasami nawet w tej samej rodzinie. Dla wielu tutaj egzekwowanie prawa pozostaje jedną z najłatwiejszych dróg do klasy średniej, a Republikanie przedstawiali narodowych Demokratów jako wrogich policji.

Zarówno Republikanie, jak i Demokraci prawdopodobnie w tym roku zaczną kierować znacznie więcej pieniędzy do regionu, gdzie entuzjazm dla republikanów w 2020 roku nie ograniczał się tylko do Trumpa. Po raz pierwszy w najnowszej historii republikanin był bliski pokonania demokratycznego urzędnika w 15. dystrykcie Kongresu Teksasu, który obejmuje większość hrabstwa Hidalgo i biegnie na północ od McAllen do San Antonio.

W przyszłorocznym wyścigu o miejsce republikańska kandydatka, Monica De La Cruz-Hernandez, ponownie rzuca wyzwanie reprezentantowi Vicente Gonzalezowi, demokracie – ale mogą rywalizować na innym terenie politycznym, jeśli kształt „paska boczku” dzielnicy zostanie zmieniony w ramach redystrybucji później tego roku.

Podczas lokalnej republikańskiej kolacji Lincolna Reagana w marcu, pan Abbott zebrał poparcie dla pani De La Cruz-Hernandez i zachęcił inne kobiety, takie jak ona, do wstąpienia do grupy republikańskiej, mówiąc w świetnych słowach o ich potencjale politycznym i mówiąc, że „nigdy był pod wielkim wrażeniem ”kierownictwa partii hrabstwa.

„Nigdy nie byłem na scenie z tyloma utalentowanymi, elokwentnymi Latynosami, jak byłem dzisiejszego wieczoru z tą grupą pań” – powiedział entuzjastycznie nastawiony tłum. „To jest niesamowite. Gdybym był Demokratami, bardzo bym się teraz bał, ponieważ nadchodzi burza, burza, która wygra hrabstwo Hidalgo. Chciałem być tutaj osobiście, chciałem podziękować. ”