Powiedział, że doszedł do wniosku, że „jedyną drogą naprzód jest odpowiedzialne zamknięcie zakładu”, przeniesienie kobiet do nowego więzienia lub „innych obiektów”. Urzędnicy państwowi powiedzieli, że zamknięcie więzienia zajmie kilka lat.

„Chociaż nie stanie się to z dnia na dzień”, dodał, „zamierzam współpracować z kierownictwem legislacyjnym podczas bieżącego cyklu budżetowego, aby przydzielić środki finansowe na rozpoczęcie tego wieloletniego procesu”.

Edna Mahan, która została otwarta w 1913 roku i mieści około 380 kobiet odbywających kary za szereg przestępstw bez przemocy i przemocy, składa się z kilku budynków i przyczep na rozległym kampusie w hrabstwie Hunterdon w pobliżu Clinton w stanie New Jersey.

Bonnie Kerness, dyrektor programowa w Prison Watch American Friends Service Committee, która jest w stałym kontakcie z kobietami w zakładzie, powiedziała, że ​​decyzja pana Murphy’ego była nagła i krótkowzroczna.

Powiedziała, że ​​wyniki podwójnych prywatnych śledztw, które finansuje państwo, powinny zostać ujawnione i ocenione podczas publicznych przesłuchań przed nagłym ogłoszeniem zamknięcia placówki, o której powiedziała, że ​​jest domem kobiet.

„Zamykamy placówkę, ponieważ bito kobiety?” zapytała. „Czy nie byłoby bardziej logiczne ukarać sprawców i kontynuować prace nad reformą kultury organizacyjnej?”

„Bicie było warunkiem odosobnienia, który nie miał nic wspólnego z fizyczną strukturą” – dodała Kerness. „Jak zamknięcie i relokacja mają znaczenie dla tego, co się stało? W jaki sposób przyczyni się do zmiany istniejącej kultury we wszystkich więzieniach w New Jersey?